Podczas konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk oraz wiceszef resortu Michał Baranowski poinformowali o uruchomieniu programu dyplomacji gospodarczej. Jak mówił minister Paszyk "gospodarka jest najlepszą gwarancją bezpieczeństwa". - Nie ma bezpieczeństwa bez gospodarki, a gospodarki bez bezpieczeństwa. To wsparcie gospodarcze chcemy budować na bazie jaką są rozwijające się firmy w naszym kraju, stąd szereg działań, które mają wspierać ich funkcjonowanie - dodał.Reklama
Program dyplomacji gospodarczej ma pomóc firmom w Polsce
Jak wyjaśniono - program ma być odpowiedzią na "zapotrzebowanie firm działających w Polsce w poszukiwaniu nowych rynków zbytu" oraz prowadzeniu rozmów z krajami, które są odległe kulturowo od Polski, a także na zmieniającą się sytuację handlową na świecie. - Zwłaszcza zmieniające się relacje transatlantyckie wymagają, abyśmy dzisiaj razem z biznesem wyszli z tej europejskiej bańki komfortu - wyjaśnił minister. Program ma również przyczynić się do wzrostu udziału Polski w światowym eksporcie. - Bez wsparcia państwa i jego instytucji będzie to utrudnione - wyjaśnił szef departamentu.
- Polski rząd stawia na gospodarkę, bo to ona jest dziś najlepszą gwarancją bezpieczeństwa. [...] To wsparcie gospodarcze chcemy budować na bazie, jaką są rozwijające się firmy w naszym kraju, stąd szereg działań, które mają wspierać ich funkcjonowanie - podkreślał minister Paszyk.
Czytaj także: "Kończy się hutnictwo w Europie". Resort przemysłu przygotowuje plan naprawczy"
Głównymi elementami programu dyplomacji gospodarczej będą misje gospodarcze, "setki międzynarodowych targów z udziałem polskich przedsiębiorców", seminaria oraz fora biznesowe w Polsce i za granicą, które mają pomóc rodzimym firmom w międzynarodowej ekspansji.
"Chcemy zwiększyć udział polskiego eksportu"
- W ciągu tego roku zorganizujemy 40 misji gospodarczych do 14 kluczowych rynków, które zidentyfikowaliśmy wspólnie z Polską Agencją Inwestycji i Handlu. To są najważniejsze rynki europejskie, ale również rynki w Azji i Ameryce Północnej - mówił wiceminister Michał Baranowski, podkreślając, iż "chcemy zwiększyć udział polskiego eksportu w eksporcie światowym do 2 proc. i zwiększyć udział towarów high-tech w eksporcie do 15 proc."