Opryski środkami ochrony roślin muszą być wykonywane sprawnym technicznie sprzętem przeznaczonym do ich stosowania, a obowiązkiem właściciela opryskiwacza jest regularne jego badanie i kalibracja.
Utrzymanie opryskiwaczy polowych w należytym stanie technicznym i poddawanie ich okresowym przeglądom jest wymagane minimum co 3 lata, natomiast przegląd nowego sprzętu przeprowadza się maksymalnie po 5 latach od daty zakupu, a jego brak może skutkować karą nałożoną przez PIORiN w wysokości do 500 zł.
Co obejmuje przegląd opryskiwacza i jak się do niego przygotować?
Przed przystąpieniem do badania opryskiwacz powinien zostać umyty oraz zalany w 2/3 wodą, gdyż część badania przeprowadzana jest na działającej maszynie. Większość podzespołów kontrolowana jest wizualnie, a kontrolerzy zwracają uwagę na takie rzeczy jak chociażby: wyposażenie WOM-u w osłony, sprawny manometr, jednolitość rozpylaczy, pompa z działającym odpowietrzeniem zapewniająca uzyskanie ciśnienia 5 bar, czy dwa układy filtracji takie jak filtry ssawny i tłoczny.
Nieodzowną częścią badania jest również pomiar przepływu i natężenia cieczy wypływającej z rozpylaczy, bo to głównie od nich zależy jakość i dokładność przeprowadzanych w gospodarstwie zabiegów ochrony roślin.
Gdzie można zrobić przegląd i ile on kosztuje?
Do przeprowadzania badań technicznych opryskiwaczy uprawnione są firmy i instytucje, które mają w tym zakresie stosowne zezwolenia i uprawnienia.
Najprościej jest to sprawdzić na stronach Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, gdzie jest wykaz podmiotów wykonujących działalność w zakresie potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony.
Obecnie w znakomitej większości przypadków można tego typu badania wykonywać badania w swoim gospodarstwie, gdyż jednostki je przeprowadzające mają sprzęt by takie badanie przeprowadzić właśnie u użytkownika opryskiwacza. Czasem tylko zdarza się, iż rolnik musi dojechać swoim opryskiwaczem do siedzimy firmy, która takie badanie przeprowadza.
Jeśli zaś chodzi o koszty to te są dość rozbieżne, choć przynajmniej na razie nie są jeszcze drastycznie wysokie. Najczęstsze stawki oscylują w zakresie od 150 do 250 zł.