Ceny mieszkań będą jawne? "Sprzedający będzie miał obowiązek"

4 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Senacka Komisja Infrastruktury zajmowała się kwestią jawności cen mieszkań. Podczas dyskusji przypomniano założenia ustawy, która ma nałożyć na deweloperów "obowiązek umieszczenia ceny za metr kwadratowy oraz ceny całości nieruchomości na swojej stronie internetowej i na stronie rządowej".


Senacka Komisja Infrastruktury opowiedziała się we wtorek za ustawą o jawności cen mieszkań oferowanych przez deweloperów, nakładającą na nich obowiązek publikacji cen ofertowych na własnych strona internetowych i udostępniania ich na portalu rządowym. Komisja wniosła poprawki doprecyzowujące.


Nowy obowiązek dla deweloperów. Posypią się wysokie kary?


Nowela ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym autorstwa Polski 2050-TD zobowiązuje deweloperów do prowadzenia stron internetowych, na których podawane mają być ceny mieszkań od początku sprzedaży do jej zakończenia.Reklama


Podczas posiedzenia komisji poseł sprawozdawca z Polski 2050-TD Kamil Wnuk przypomniał, iż ustawa reguluje kwestię jawności cen mieszkań i domów. - Sprzedający będzie miał obowiązek umieszczenia ceny za metr kwadratowy oraz ceny całości nieruchomości na swojej stronie internetowej i na stronie rządowej - wskazał. Dodał, iż sprzedający będzie musiał archiwizować ceny, by kupujący mógł je porównać na przestrzeni czasu, jeżeli będą się zmieniać. - Dla firm, które nie będą przestrzegać przepisów, przewidziano kary, które ma nakładać Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Będą one wysokie - zaznaczył Wnuk.
Wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka wskazał, iż oprócz obowiązku podawania cen ofertowych lokali mieszkalnych i domów na stronach firm deweloperskich, ustawa przewiduje, iż ceny te znajdą się także na portalu Ministerstwa Cyfryzacji: dane.gov.pl gdzie będą automatycznie przesyłane od oferujących lokale mieszkalne i domy podmiotów. - W oparciu o dane rządowe będzie można porównywać oferty deweloperów - stwierdził Gramatyka. - To pobudzi branżę i da każdemu z nas bezpośrednią i pewną informację o oferowanych przez deweloperów cenach mieszkań - dodał.


Wątpliwości deweloperów. Wskazali na niejasny dla nich przepis


Gramatyka poinformował, iż ministerstwo przewiduje warsztaty dla deweloperów, które mają przygotować firmy do korzystania z portalu dane.gov.pl. Podkreślił, iż portal ma przedstawiać ceny oferowane, nie transakcyjne.
W odpowiedzi na obawy deweloperów Gramatyka zapewnił, iż ministerstwo nie pozwoli im wprowadzić danych w sposób wadliwy np. w związku z niejednolitą nomenklaturą oferowanych przez nich do sprzedaży pomieszczeń. - Posłużą temu specjalnie przygotowane formularze, które przygotujemy we współpracy z wami - zapowiedział wiceminister. - Wpłynie to na transparentność waszych ofert, co jest celem tej ustawy - podkreślił.
Mecenas Rafał Dębowski reprezentujący branżę deweloperską przedstawił podczas obrad komisji szereg uwag i zapowiedział, iż złoży je w sekretariacie w formie poprawek. Dębowski wskazał m.in. na, jego zdaniem, niejasny przepis, iż deweloper ma publikować ceny na własnej stronie internetowej. Pytał, czy musi być jej właścicielem, czy może zlecić publikację wyspecjalizowanej firmie i co w sytuacji, kiedy sprzedaż prowadzi spółka celowa powołana przez dewelopera. Zwrócił też uwagę, iż minister cyfryzacji powinien w drodze rozporządzenia określić sposób i tryb przekazywania danych do rządowej bazy. Wskazał też na brak w ustawie okresu przejściowego dla inwestycji deweloperskich już będących w realizacji.


Równe szanse sprzedających i kupujących? "Ustawa pomoże uczciwym deweloperom"


W odpowiedzi poseł Wnuk podkreślił, iż ustawa powstała, żeby zrównać szanse sprzedających i kupujących nieruchomości. - Miał pan możliwość złożenia wniosku na etapie konsultacji społecznych, nie zrobił pan tego - zaznaczył. - Ustawa pomoże uczciwym deweloperom w konkurencji z nieuczciwymi, którzy spekulują cenami mieszkań - podkreślił poseł. - Mówicie, iż popieracie ustawę, iż bardzo byście chcieli, żeby ustawa była, by jawność cen była. To dlaczego tylko 30 proc. deweloperów podają tę cenę obecnie? - pytał Wnuk.
Wiceminister Gramatyka wyjaśnił z kolei, iż własna strona internetowa, to taka strona, do której deweloper ma prawo.


Zgodnie z ustawą o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego deweloper ma obowiązek prowadzenia własnej strony internetowej, na której, od dnia rozpoczęcia sprzedaży do dnia przeniesienia własności ostatniej nieruchomości lub jej części objętej przedsięwzięciem deweloperskim lub zadaniem inwestycyjnym, udostępnia część ogólną prospektu informacyjnego, dotyczącego tego przedsięwzięcia deweloperskiego lub zadania inwestycyjnego i podaje informacje o adresie jego siedziby, a w przypadku, gdy deweloper jest osobą fizyczną - o adresie głównego miejsca wykonywania działalności gospodarczej, adresie lokalu, w którym prowadzona jest sprzedaż, sposobie kontaktu nabywcy z deweloperem, lokalizacji przedsięwzięcia.
Deweloper ma też obowiązek publikowania cen metra kwadratowego lub całości oferowanych nieruchomości, cen pomieszczeń przynależnych. W ustawie zaznaczono, iż naruszenie tego obowiązku określonego stanowi praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów i podlega karze. Minister cyfryzacji opublikuje dane o cenach lokali mieszkalnych i domów na portalu dane.gov.pl.
Idź do oryginalnego materiału