Ceny warzyw w dół. Co przyniesie druga połowa 2025 roku?

23 godzin temu

Ceny większości warzyw na koniec drugiego kwartału 2025 roku były niższe niż w poprzednim sezonie. Wyjątkiem okazały się pomidory. Co przyniesie druga połowa roku?

Wiosna 2025. Niedobór opadów – z czym się wiązał?

Wiosna 2025 roku przyniosła ze sobą dość niekorzystne warunki pogodowe dla producentów. Uprawy warzyw na przeważającym obszarze Polski odczuły tego skutki. Niedobór opadów opóźniał siewy, wysadzanie rozsad oraz wschody niektórych warzyw korzeniowych w gospodarstwach.

IUNG (Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa), mimo początkowych trudności napotykanych na plantacjach, nie stwierdził jednak suszy rolniczej w uprawach warzyw gruntowych, podobnie jak w przypadku ziemniaków. Tyczy się to okresu od początku maja do końca czerwca 2025 roku.

Ceny lecą w dół, ale są wyjątki. Jakie?

Na koniec drugiego kwartału 2025 roku ceny większości warzyw gruntowych kształtowały się na niższym poziomie rok do roku. To zjawisko, dołączając spadek cen ziemniaków, przyczyniło się do obniżenia wskaźnika cen konsumpcyjnych warzyw do zaledwie 0,3% rok do roku w maju.

Wyjątkiem były pomidory spod osłon, których ceny w czerwcu 2025 roku, według IERiGŻ, wzrosły o 26% rok do roku. Zbliżona sytuacja wystąpiła też rynkach zagranicznych, przykładowo w Hiszpanii.

Co przyniesie druga połowa 2025 roku?

Kluczowym czynnikiem decydującym o dalszych cenach będzie poziom zbiorów w Polsce, a także w innych krajach Unii Europejskiej. GUS ma ogłosić wstępny szacunek krajowych zbiorów warzyw pod koniec lipca 2025 roku. Ewentualne opóźnienia w wegetacji mogą mieć wpływ na podaż warzyw, a co za tym idzie – ceny. Najwięcej niepewności wśród plantatorów wzbudzają warunki pogodowe.

Artykuł na podstawie raportu Departamentu Analiz Ekonomicznych PKO Banku Polskiego.

Idź do oryginalnego materiału