Nie wszyscy decydują się na zamieszkanie w otrzymanej w spadku nieruchomości lub jej wynajęcie. Dla wielu osób prostszym rozwiązaniem jest jej sprzedaż. Przepisy mówią, iż z chwilą śmierci właściciela majątek, w tym dom albo mieszkanie, przechodzi na spadkobierców. Dotyczy to również sytuacji, w której zmarły nie sporządził testamentu i nie wyznaczył konkretnych spadkobierców. Każdy z nich, zanim zacznie rozporządzać nowo otrzymanym majątkiem, musi jednak najpierw uzyskać stwierdzenie nabycia spadku.
REKLAMA
Zobacz wideo Dygant o remoncie domu. To dlatego opuściła Warszawę
Czym jest stwierdzenie nabycia spadku? Sprawdź, gdzie uzyskać dokument
To oficjalne sądowe potwierdzenie (wydawane również przed notariusza), w którym określone jest grono spadkobierców, ich udział w spadku oraz wskazane, co dokładnie zostaje odziedziczone. Wystawiany jest na wniosek spadkobiercy lub spadkobierców. Jego uzyskanie nie jest jednak tożsame z podziałem spadku. Jednocześnie bez tego dokumentu nie udowodnisz, iż należysz do grona spadkobierców.
Gdy wszystkie sprawy między nimi są uregulowane, wystarczy wizyta u notariusza, który sporządza akt poświadczenia dziedziczenia. Gdy sytuacja jest bardziej skomplikowana, np. występują spory o udział albo nie wiadomo, gdzie przebywa jeden ze spadkobierców, konieczne będzie złożenie wniosku do sądu rejonowego o stwierdzenie nabycia spadku adekwatnego dla ostatniego miejsca zamieszkania osoby zmarłej. Stwierdzenie nabiera mocy prawnej po 21 dniach.
Co jest potrzebne do sprzedaży odziedziczonego mieszkania? Nie tylko księga wieczysta
Przed sprzedażą należy przygotować wszystkie niezbędne dokumenty. W przypadku domu lub mieszkania ze spadku to m.in.:
potwierdzenie nabycia spadku (akt poświadczenia dziedziczenia, stwierdzenie nabycia spadku),
odpis księgi wieczystej,
zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami dotyczącymi nieruchomości (do spółdzielni, wspólnoty).
Posiadanie części udziałów, np. 1/4 domu lub mieszkania, nie oznacza, iż możesz sprzedać nieruchomość. Każda decyzja, w tym dotycząca sprzedaży, a choćby remontu, wymaga jednomyślności wszystkich spadkobierców. Formalny podział majątku, czyli dział spadku (zarówno akt notarialny, jak i sądowy podział), po uzyskaniu aktu stwierdzającego nabycie może jednak wskazać, kto otrzyma daną część majątku (np. całość mieszkania) i kto będzie zobowiązany do spłat albo dopłat w celu wyrównania udziałów spadkowych.
Schemat dziedziczenia spadku Schemat dziedziczenia spadku, Fot. djedzura/iStock
Czy sprzedaż mieszkania ze spadku trzeba zgłosić do urzędu skarbowego? Tak unikniesz podatku
Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia przez zmarłego wiąże się z obowiązkiem zgłoszenia tego w zeznaniu podatkowym oraz zapłaty podatku dochodowego. Wynosi 19 proc. uzyskanego ze sprzedaży dochodu (różnicy między ceną a kosztami nabycia). Przeznaczenie uzyskanych środków na własne cele mieszkaniowe pozwoli jednak tego uniknąć i uprawnia do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, pod warunkiem iż środki zostaną zainwestowane w zakup w ciągu 3 lat od sprzedaży. Dziedziczoną nieruchomość należy z kolei zgłosić urzędowi skarbowemu na formularzu SD-Z2.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.