"Kontrwywiad Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymał w Kijowie dwóch obywateli Chińskiej Republiki Ludowej, którzy próbowali nielegalnie wywieźć do Chin tajną dokumentację dotyczącą ukraińskiego systemu rakietowego RK-360MC Neptun" - powiadomiła SBU.
Pierwszy z zatrzymanych to 24-latek i były student jednej z kijowskich uczelni technicznej. W 2023 r. został skreślony z listy studentów, jednak pozostał w Ukrainie i szukał sposobów zdobycia dokumentacji Neptuna. W tym celu próbował zwerbować obywatela Ukrainy ze środowisk, zbliżonych do konstrukcji nowoczesnego uzbrojenia. Drugi zatrzymany - ojciec - mieszkał na stałe w Chinach, ale przyjeżdżał do Ukrainy, by koordynować działalność syna.Reklama
Chińscy szpiedzy zatrzymani "na gorącym uczynku"
"Kontrwywiad SBU zdemaskował szpiega już na wczesnym etapie jego działalności wywiadowczej i zatrzymał go na gorącym uczynku podczas przekazywania mu tajnych dokumentów. Kolejnym krokiem było zatrzymanie jego ojca, który miał przekazać tajne informacje służbom specjalnym ChRL" - oświadczyła SBU. Grozi im kara więzienia do 15 lat.
Systemy Neptun przeznaczone są do rażenia okrętów bojowych i desantowych, a także czołgów i innych wojskowych pojazdów lądowych. Pociski manewrujące RK-360 Neptun zostały wykorzystane przez ukraińską armię w kwietniu 2022 r. do zatopienia rosyjskiego krążownika rakietowego Moskwa - ówczesnego flagowego okrętu Floty Czarnomorskiej.
Maksymalny zasięg pocisków wynosi około 280 km, ale istnieją modyfikacje, które pokonują dystans 400 km. W marcu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski informował o udanym zastosowaniu bojowym zmodyfikowanej rakiety manewrującej Długi Neptun, która uderzyła w cel oddalony o 1000 km.