Chmura i kwanty: początek rewolucji IT, której nie można przespać

4 godzin temu
Zdjęcie: Quantum Computing, Fujitsu


Rok 2025 ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Nauki i Technologii Kwantowej przypomina, iż sto lat po narodzinach mechaniki kwantowej ludzkość znów staje przed rewolucją. Technologia kwantowa, która przez dekady istniała głównie w teorii, coraz śmielej zagląda do centrów danych, usług cloudowych i strategii IT największych firm. W tle rozgrywa się globalny wyścig o rynek, który będzie wart do 2040 roku – jak przewiduje McKinsey – blisko 200 mld USD.

Od eksperymentu do przemysłu

Z raportu opracowanego przez McKinsey „Quantum Technology Monitor” wynika, iż trzy filary rynku QT – obliczenia, komunikacja i sensoryka kwantowa – mogą już w 2035 roku odpowiadać za 97 mld USD globalnych przychodów. Największy udział przypadnie obliczeniom kwantowym – od 4 mld USD w tej chwili do choćby 72 mld USD za dekadę.

– Tempo wzrostu rynku kwantowego przypomina dynamikę rozwoju chmury sprzed kilkunastu lat. Dziś jesteśmy świadkami powtórki – ale na poziomie technologii, która zmienia fundamenty przetwarzania danychkomentuje Mateusz Borkowski, z-ca Dyrektora Technicznego DC w Polcom.

Dla firm najważniejszy staje się dostęp do mocy obliczeniowej kwantowej bez konieczności zakupu specjalistycznego sprzętu. Z pomocą przychodzi chmura i edge computing – umożliwiające korzystanie z usług kwantowych przez API, niemal tak samo, jak z klasycznych maszyn wirtualnych.

– To właśnie chmura umożliwia dziś firmom testowanie algorytmów kwantowych na etapie R&D. Dla liderów innowacji to szansa na wczesne przygotowanie się do nowej ery IT, a tym samym wyprzedzenie konkurencji w wdrażaniu nowych rozwiązań – bez potrzeby budowania własnej, kosztownej infrastrukturyzauważa Mateusz Borkowski.McKinsey podkreśla, iż model „quantum-as-a-service” stanie się dla wielu branż – od finansów po produkcję – podstawą wdrażania nowych rozwiązań. Szczególnie iż skalowalność chmury pozwala dynamicznie zwiększać zasoby obliczeniowe w miarę dojrzewania technologiidodaje.

Polska na starcie, ale z ambicjami

Choć technologie kwantowe rozwijają się głównie w USA, Kanadzie, Chinach i Europie Zachodniej, Polska nie chce pozostać w tyle. Przykład firm takich jak Polcom pokazuje, iż dostawcy infrastruktury już dziś obserwują rozwój QT pod kątem kompatybilności z istniejącymi modelami usługowymi.

– Widzimy rosnące zainteresowanie ze strony klientów enterprise tematyką quantum-ready. To nie są jeszcze projekty wdrożeniowe, ale wyraźny sygnał, iż liderzy IT chcą zrozumieć, kiedy i jak kwantowe algorytmy będą mogły wspomóc ich działalność operacyjną czy analitykę predykcyjnąwskazuje Mateusz Borkowski z Polcom.

Faza eksperymentalna

Obliczenia kwantowe w chmurze są już dostępne, ale ich praktyczne zastosowania pozostają wciąż w fazie testów. Algorytmy kwantowe dopiero uczą się współpracować z realnymi problemami biznesowymi i to właśnie stymuluje wzrost inwestycji.

– Obserwujemy powtórzenie schematu znanego z AI: pierwsze sukcesy eksperymentalne powodują eksplozję zainteresowania i dynamiczne zwiększenie budżetów na prace badawczo-rozwojowe – podkreśla Mateusz Borkowski, z-ca Dyrektora Technicznego DC w Polcom.Dla decydentów – CIO, CTO i CFO – kluczowym zadaniem na najbliższe lata będzie nie tylko śledzenie rozwoju QT, ale też wypracowanie wewnętrznych strategii gotowości kwantowej (quantum readiness). Firmy, które zaczną działać już dziś, mają szansę zyskać przewagę trudną do nadrobienia. Kwantowa transformacja nie zacznie się z dnia na dzień – ale zakończy się tak samo, jak inne przełomy: z ogromną asymetrią między tymi, którzy byli gotowi, a tymi, którzy ją przespali dodaje.

W obliczu rosnącej złożoności danych, kosztów energii i presji innowacyjnej, firmy na całym świecie szukają nowych rozwiązań infrastrukturalnych. Technologia kwantowa, choć jeszcze niekomercyjna, staje się ważnym punktem na mapie liderów technologicznych. W połączeniu z chmurą może okazać się nowym silnikiem transformacji cyfrowej – takim, który wprawdzie jeszcze nie ruszył z pełną siła, ale którego wpływ na gospodarkę może być większy niż AI czy IoT.

Idź do oryginalnego materiału