Mieszkanie komunalne jest udostępniane osobom spełniającym określone kryteria, np. niski dochód na osobę w gospodarstwie domowym oraz brak tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego. Celem jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych obywateli w trudnej sytuacji. Wszystko odbywa się na podstawie umowy najmu, zwykle bezterminowej. Z reguły standard jest wyższy niż w przypadku nieruchomości socjalnych.
REKLAMA
Zobacz wideo Polski rynek mieszkań to cyrk
Czy mieszkanie komunalne przechodzi na dzieci? Przepisy mówią jasno
Lokale komunalne oferują elementarne warunki, tj. podłączenie do mediów (woda, prąd, gaz), ogrzewanie (centralne lub indywidualne, choć w starszych budynkach może być piecowe) oraz podstawowy standard wyposażenia. Najważniejsza zasada jest taka, iż skoro nie są własnością najemcy, nie podlegają dziedziczeniu. Nie ma też zatem możliwości przekazania tego typu mieszkania w spadku.
Po śmierci najemcy prawo do lokalu komunalnego może przejść na osoby bliskie, które z nim mieszkały, ale nie jest to dziedziczenie w rozumieniu prawa spadkowego. Małżonek zmarłego, partner, jego dzieci albo inne osoby, wobec których najemca miał obowiązek alimentacyjny, mogą wystąpić o dalszy stosunek najmu. Wymaga to zgody gminy. Warunkiem koniecznym jest zamieszkiwanie zmarłego najemcy w lokalu do czasu śmierci.
Czy mieszkanie komunalne można wykupić?Fot. Łukasz Wądołowski / Agencja Wyborcza.pl
Czy mieszkanie komunalne można wykupić? Prawo nie pozostawia wątpliwości
Wykupienie mieszkania komunalnego oznacza nabycie go na własność od gminy. Osoba, która chce dokonać takiej transakcji, musi być jego najemcą oraz spełniać określone warunki, np. nie posiadać zaległości w opłatach za czynsz. Lokal można wykupić, ale tylko wtedy, gdy właściciel (czyli gmina) zgodzi się na sprzedaż. Warto dodać, iż jeżeli gmina sama z siebie wystawiłaby mieszkanie na sprzedaż, to najemcy mają wtedy pierwszeństwo w wykupie. Następuje on po wycenie nieruchomości przez rzeczoznawcę. Potem zwykle obowiązuje okres karencji, w którym mieszkania nie można sprzedać. Najczęściej jest to 5 lat. Celem jest zapewnienie, iż lokale komunalne rzeczywiście służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych i nie są okazją do szybkiego zarobku.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.