Czy spadek ulega przedawnieniu? Tak jest w przypadku długów spadkowych

19 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Odkładanie dopełnienia wszelkich formalności po śmierci bliskiego to powszechne zjawisko. W tym czasie chcielibyśmy skupić się na żałobie, jednak nie zawsze jest to możliwe. Gonią nas wówczas istotne terminy, w tym te dotyczące spadku. Czy spadek może się przedawnić? Wyjaśniamy, do kogo trzeba się zgłosić, aby wznowić sprawę spadkową.


Czy spadek może ulec przedawnieniu?


Nie ma możliwości, aby spadek czy prawo do spadku uległo przedawnieniu. Formalności z dziedziczeniem mogą zostać przeprowadzone w dowolnie wybranym przez nas czasie od momentu śmierci spadkodawcy. Niezależnie od tego, kiedy dojdzie do postępowania, odziedziczona masa spadkowa będzie mogła należeć do spadkobiercy. Mimo tego nie warto odkładać tych formalności w czasie.


Długi czas dopełniania sprawy spadkowej może wiązać się z licznymi konsekwencjami dla spadkobierców. Po latach, a choćby już miesiącach przeprowadzenie postępowania spadkowego może stać się wyzwaniem. Odnalezienie wszystkich spadkobierców lub w przypadku ich śmierci, ich następców, może być trudne. To wydłuży czas podziału spadku i nabycia prawa własności. Reklama


Czy długi spadkowe mogą się przedawnić?


Do masy spadkowej wchodzą nie tylko dobra w postaci nieruchomości, wartościowych przedmiotów czy pieniędzy. Niestety po zmarłym możemy odziedziczyć również długi. jeżeli spadkobierca nie zdążył ich odrzucić, to spoczywa na nim obowiązek spłaty. Wtedy pojawia się pytanie, czy długi spadkowe mogą się przedawnić?
Okazuje się, iż tak. Przedawnienie długów spadkowych następuje po 6 latach od ich powstania. Do takiej możliwości dochodzi, jeżeli przez ten okres wierzyciel nie podejmie kroków umożliwiających wyegzekwowanie należności.
Warto pamiętać, iż nie każdy dług spadkowy ulegnie przedawnieniu. Przedawnienie nie dotyczy alimentów oraz części kapitałowej kredytów hipotecznych.


Co w sprawie spadkowej ulegnie przedawnieniu?


Z upływem czasu może nie utracimy prawa do masy spadkowej, ale za to możemy stracić prawa do roszczeń dotyczących sprawy spadkowej. To może mieć najważniejsze znaczenie dla naszego majątku osobistego.
W sprawie spadkowej przedawnieniu ulegnie prawo do:
odrzucenia spadku - na odrzucenie spadku spadkobierca ma jedynie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o powołaniu do spadku. Gdy ten termin upłynie, a osoba dziedzicząca nie złoży odpowiednich dokumentów, musi przyjąć spadek. Może się to wiązać także z przejęciem długów; zachowku - w przypadku, gdy spadkobiercy ustawowi zostali pominięci w testamencie, mają oni prawo do zachowku. Oznacza to, iż mogą oni żądać rekompensaty pieniężnej od spadkobiercy powołanego w testamencie. Na wystąpienie z takim roszczeniem mają 5 lat od ogłoszenia testamentu. Po upływie terminu prawo do jakichkolwiek należności przedawnia się i już nie obowiązuje.


Kto może poprowadzić postępowanie spadkowe?


Niezależnie od tego, ile czasu minęło od utraty bliskiej osoby, sprawę spadkową musi poprowadzić sąd lub notariusz. W przypadku sądu konieczne jest poprowadzenie jej przed sądem zgodnym z ostatnim miejscem zamieszkania spadkodawcy. Postępowanie spadkowe prowadzone w ten sposób często trwa choćby do kilkunastu miesięcy. Zakończenie go za to może skutkować formalnym uregulowaniem statusu majątkowego i nabyciem masy spadkowej na niepodważalnych zasadach.
Z postępowaniem spadkowym warto iść do notariusza tylko, jeżeli spadkobiercy pozostają w dobrych relacjach i są zgodni, co do podziału majątku. Na spotkaniu z notariuszem muszą pojawić się wszyscy dziedziczący. Na nim sporządzany jest akt poświadczenia dziedziczenia, który jest dowodem na to, iż wskazana w dokumencie osoba jest spadkobiercą. Takie rozwiązanie jest o wiele szybsze oraz tańsze.
Idź do oryginalnego materiału