Deregulacja. Rząd zdecydował w sprawie czterech projektów

3 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Rząd przyjął pakiet projektów ustaw w ramach procesu deregulacji - poinformowało Ministerstwo Finansów. Proponowane przepisy mają na celu m.in. ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów.


Akceptację Rady Ministrów uzyskały propozycje nowelizacji Ordynacji podatkowej, ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy o podatku od towarów i usług.

Deregulacja. Rząd przyjął cztery projekty


Projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej - jak przekazało MF - ma na celu ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów. Nowe przepisy wprowadzą obowiązkowe, sześciomiesięczne vacatio legis projektów ustaw podatkowych. Ten okres ma dotyczyć projektów, które zawierają niekorzystne rozwiązania dla podatników.Reklama


Z kolei projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług ma na celu podwyższenie limitu przychodów, powyżej którego przedsiębiorcy mają obowiązek zarejestrować się jako podatnicy VAT (czyli zwolnienia podmiotowego). w tej chwili ten limit wynosi 200 tys. zł, a projektowana ustawa podnosi tę kwotę do 240 tys. zł.
Przyjęta przez rząd propozycja zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych ma na celu likwidację obowiązku przygotowywania i publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej. Zgodnie z komunikatem MF, na likwidacji tego obowiązku skorzysta blisko 4,3 tys. podatników.
Czwartym zaakceptowanym przez rząd projektem jest nowela ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy o podatku od towarów i usług. Proponowane przepisy mają umożliwić kontrolowanemu przedsiębiorcy złożenie korekty deklaracji podatkowej po zakończeniu kontroli celno-skarbowej. Korekta ta będzie mogła częściowo uwzględniać nieprawidłowości stwierdzone przez urząd celno-skarbowy w trakcie kontroli. Dotychczas, kontrolowany mógł złożyć korektę, która w całości uwzględniała nieprawidłowości stwierdzone podczas kontroli.


"Kontrolowany przedsiębiorca będzie mógł złożyć tzw. deklarację +pierwotną+ (czyli taką, która nie została wcześniej złożona) po wszczęciu lub zakończeniu kontroli celno-skarbowej. Kontrolowany będzie mógł złożyć deklarację +pierwotną+ w ciągu 14 dni od wszczęcia lub zakończenia kontroli. Dotychczas pojawiały się wątpliwości interpretacyjne przepisów dotyczące nieuznawania deklaracji +pierwotnych+ na etapie kontroli celno-skarbowej" - wyjaśnił resort finansów.
Ministerstwo poinformowało, iż projektowana nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, a pozostałe trzy proponowane akty prawne - od 1 stycznia 2026 r.
Idź do oryginalnego materiału