Dotacje na ochronę środowiska z ARiMR — wnioski rolników nie będą rozpatrywane?

7 godzin temu

Rolnicy, którzy ubiegali się o dotacje na ochronę środowiska w ARiMR, otrzymają informacje, iż ich wnioski nie będą rozpatrywane. Czy to oznacza, iż producenci nie dostaną dofinansowania w wysokości 200 tys. na maszyny rolnicze? W ich imieniu w tej sprawie zainterweniowała Wielkopolska Izba Rolnicza.

W ramach PS WPR na lata 2023–2027, rolnicy mogli ubiegać się o dotacje na ochronę środowiska z ARiMR. Mimo ogromnego zainteresowania programem, wielu producentów otrzymuje informację o odrzuceniu złożonego wniosku. Z powodu wyczerpania środków finansowych.

Dotacje na ochronę środowiska z ARiMR — wnioski odrzucone, a listy rankingowej nie ma

Wielu rolników, którzy złożyli wnioski o wsparcie w ramach interwencji I.10.4, nie otrzymało informacji o liczbie przyznanych punktów. Nie uzyskali także informacji o miejscu na liście rankingowej. Zdaniem WIR taka procedura jest nieprzejrzysta i stoi w sprzeczności z zasadami obowiązującymi np. przy poprzednim PROW. Wtedy to ARiMR publikowała listy rankingowe za każdym razem.

Rolnik, który składał wniosek powinien wiedzieć ile otrzymał punktów oraz na którym miejscu listy rankingowej się znajduje. Przypominamy, iż w poprzednich działaniach, finansowanych jeszcze w ramach poprzedniego PROW-u, takie listy rankingowe były publikowane – stwierdza Wielkopolska Izba Rolnicza.

Z uwagi na pojawiające się problemy związane z naborem wniosków, samorząd rolniczy zwrócił się o wyjaśnienie tych spraw do prezesa ARiMR.

Jakie jest dofinansowanie z ARiMR na maszyny?

Przypomnijmy, iż w ramach ogłoszonego naboru, rolnicy mogli otrzymać dotacje na maszyny rolnicze w wysokości choćby 200 tys. zł. Zdaniem jednak WIR środki finansowe w ramach interwencji I.10.4 są niewystarczające, z powodu dużego zainteresowania rolników. Dlatego konieczne jest przesunięcie środków finansowych, a co za tym idzie zwiększenie budżetu o dotacje na ochronę środowiska z ARiMR.

Świadczy o tym bardzo duża liczba złożonych wniosków, które przy obecnym budżecie, tylko w niewielkim stopniu będą mogły być sfinansowane – dodaje samorząd rolniczy woj. wielkopolskiego.

Zdaniem Wielkopolskiej Izby Rolniczej procedura oceny wniosków o wsparcie na Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu, którą stosuje ARiMR, jest nieprzejrzysta i wymaga pilnych zmian.

fot. Tomasz Kuźdub

Dotacje na ochronę środowiska z ARiMR — konieczne uproszczenia w zbiornikach na deszczówkę

W swoim piśmie Izba zwróciła uwagę także na problemy związane z finansowaniem konkretnych inwestycji, takich jak zakup naziemnych zbiorników na deszczówkę. ARiMR wymaga od rolników dokumentów budowlanych, mimo iż te zbiorniki są niezwiązane trwale z gruntem. Dlatego też powinny być z tego obowiązku wyłączone. To kolejna bariera biurokratyczna, którą według WIR należy usunąć, aby ułatwić rolnikom inwestycje w ekologię.

Czytaj również: Budowa zbiornika na deszczówkę — będą uproszczenia dla rolników

Źródło: Wielkopolska Izba Rolnicza

Idź do oryginalnego materiału