Rozpoczął się kolejny etap przygotowań do wdrożenia tzw. hybrydowych zespołów trakcyjnych (HZT) do służby w szeregach narodowego przewoźnika. Na torze doświadczalnym Instytutu Kolejnictwa (IK) w Żmigrodzie realizowane są badania homologacyjne pociągu wyprodukowanego przez nowosądecki NEWAG. Spółka zamówiła łącznie 35 takich składów za ok. 3,36 mld zł brutto – pierwsze jednostki mają wyjechać na tory w pierwszej połowie 2027 r.
Hamowanie, hałas, kompatybilność, czyli seria prób w Żmigrodzie
Program badań realizowany w Żmigrodzie obejmuje kilka obszarów. Weryfikacji poddane zostaną adekwatności biegowe pojazdu przy maksymalnych prędkościach eksploatacyjnych, a także jego stabilność torowa przy zmiennym obciążeniu. Osobny blok testów dotyczy układu hamulcowego – próby hamowania nagłego i służbowego przeprowadzone będą w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych. Sprawdzany będzie również poziom hałasu wewnątrz przedziałów pasażerskich i na zewnątrz składu, kompatybilność elektromagnetyczna systemów pokładowych oraz komunikacja pojazdu z systemami sygnalizacji, w tym ETCS.
Testy potrwają od czerwca do listopada, zwieńczając je złożeniem wniosku o wydanie zezwolenia do UTK w grudniu 2026 r. Nowoczesne pociągi HZT będą sukcesywnie pojawiać się na torach już w przyszłym roku. PKP Intercity planuje, iż od czerwca 2027 r. wrócą połączenia z Łomży do Warszawy. Będą one docelowo obsługiwane hybrydowymi zespołami trakcyjnymi – poinformował Janusz Malinowski, prezes zarządu PKP Intercity.
Tor doświadczalny w Żmigrodzie ma formę eliptycznej pętli o długości ponad 7 km, z łukami o promieniach 600-900 m. Najdłuższy odcinek prosty liczy 1314 m i umożliwia rozpędzenie składu do 160 km/h. Od 2016 r. obiekt wyposażony jest w system ERTMS/ETCS poziomu 1.
Ośrodek Eksploatacji Toru Doświadczalnego pod Żmigrodem, zarządzany przez Instytut Kolejnictwa to unikatowy w Polsce obiekt służący do badań taboru szynowego. Jest to jedyny w kraju i jeden z sześciu w Unii Europejskiej obiekt służący do testów trwałości i niezawodności pojazdów kolejowych – wskazywał dr hab. inż. Andrzej Massel, dyrektor Instytutu Kolejnictwa.
O dwunapędowych pociągach dla PKP Intercity
Pociągi dla PKP Intercity zaprojektowano do jazdy z prędkością 160 km/h w trakcji elektrycznej i 120 km/h w trybie spalinowym. Cztery silniki Diesla spełniające normę emisji Stage V zapewniają zasięg ponad 920 km na jednym tankowaniu. Każdy skład oferuje 179 miejsc siedzących – 156 w klasie drugiej, 21 w pierwszej oraz 2 przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami. Pasażerowie skorzystają z klimatyzacji, ergonomicznych foteli, gniazd elektrycznych i portów USB A/USB C, indywidualnego oświetlenia oraz systemu informacji pasażerskiej. W pojeździe wydzielono strefę rodzinną ze stolikami z planszą do gry, stojaki na rowery umożliwiające ich wprowadzenie bez podnoszenia, a także Strefę Ciszy i automaty vendingowe. Bezpieczeństwo jazdy wspiera europejski system sterowania pociągiem ETCS.
Cieszymy się, iż strategiczne projekty taborowe PKP Intercity są realizowane w naszym, polskim zakładzie produkcyjnym w Nowym Sączu. Hybrydowy Zespół Trakcyjny (HZT) to pojazd skutecznie zwiększający dostępność połączeń dalekobieżnych na obszarze niezelektryfikowanej sieci kolejowej – łączy trakcję elektryczną i spalinową, dzięki czemu pojazd może być eksploatowany zarówno na liniach zelektryfikowanych, jak i pozbawionych sieci trakcyjnej. Szybka zmiana trybu pracy układu napędowego pojazdu, istotnie skraca również czas podróży – powiedział Zbigniew Konieczek, prezes zarządu NEWAG-u.
Umowę na dostawę 35 HZT PKP Intercity zawarło z NEWAG-iem w lipcu 2024 r. Kontrakt obejmuje również dziesięcioletnie utrzymanie pojazdów z udziałem pracowników przewoźnika. Ostatnie składy mają trafić do eksploatacji do końca II kwartału 2029 r.
Bogatsza oferta połączeń dla mniejszych miast
Nowy tabor ma obsługiwać połączenia dalekobieżne kategorii InterCity, łącząc średnie i mniejsze miejscowości z głównymi ośrodkami w kraju. Wśród planowanych relacji są m.in. trasy Warszawa – Parczew – Lublin – Zamość – Hrubieszów, Kraków – Mielec – Zamość – Hrubieszów, Białystok – Gdynia przez Olsztyn, Szczytno i Ostrołękę, Warszawa – Białystok przez Siemiatycze i Hajnówkę, a także Kraków – Zagórz oraz Kraków – Jelenia Góra z letnim wydłużeniem do Karpacza.
PKP Intercity szacuje, iż po wdrożeniu HZT ok. 70 miejscowości zyska co najmniej dwukrotnie więcej połączeń dalekobieżnych, a poprawa oferty przewozowej obejmie 3,5 mln mieszkańców. Skróceniu ulegną również czasy przejazdów – podróż z Łomży do Warszawy ma zająć ok. 1,5-2 godz., z Ostrołęki do Gdańska ok. 3 godz. 50 min, a z Krosna do Krakowa ok. 2 godz. 50 min.




Autor: Damian Malesza
Fot. PKP Intercity
Zobacz również:

3 godzin temu






