Edukacja seniorów zyskuje nowy wymiar. Od pierwszej pomocy po finanse

3 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Seniorzy uczą się ratować życie, bronić portfela i lepiej korzystać ze świadczeń. W Częstochowie odbyła się kolejna odsłona projektu "Razem dla seniorów". Jest to wspólna inicjatywa ZUS i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. "To wiedza, która może uratować życie" - powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna.


Zakład Ubezpieczeń Społecznych zabrał głos w sprawie projektu "Razem dla seniorów". Na piątkowej konferencji poza przedstawicielami ZUS pojawiło się także Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz minister zdrowia Izabela Leszczyna i Marzena Okła-Drewnowicz, minister ds. polityki senioralnej.

ZUS szkoli seniorów, "ludzie, którzy rzetelnie płacili składki"





W Częstochowie odbyły się kolejne warsztaty w ramach ogólnopolskiego projektu "Razem dla seniorów", organizowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych we współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Projekt ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i świadomości osób starszych, zarówno w zakresie zdrowia, jak i finansów.


"Seniorzy są dla ZUS bardzo istotną grupą. Obsługujemy 8 milionów emerytów i rencistów. To ludzie, którzy rzetelnie płacili składki, dziś otrzymują świadczenia. Zależy nam, by mieli zapewniony komfort i jakość obsługi" - podkreślił prezes ZUS, Zbigniew Derdziuk, otwierając częstochowskie warsztaty.Reklama
Część merytoryczną poprowadziło Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, skupiając się na szkoleniach z pierwszej pomocy przedmedycznej. "To wiedza, która może uratować życie" - podkreśliła obecna na wydarzeniu minister zdrowia Izabela Leszczyna, która objęła projekt swoim patronatem. "Około 50 proc. wszystkich wezwań zespołów ratownictwa medycznego to są wezwania do osób powyżej 65. roku życia. To znaczy, iż osoby z tej grupy są najbardziej narażone właśnie na różnego rodzaju wypadki. Jak zachować się do chwili przyjazdu karetki? Jest niezwykle ważne, bo często te pierwsze minuty mogą komuś uratować życie" - mówiła szefowa Ministerstwa Zdrowia w rozmowie z Radiem Katowice.
Nie mniej istotny był blok poświęcony bezpieczeństwu finansowemu. "Edukacja w tym zakresie chroni seniorów przed oszustwami i daje im większe poczucie kontroli nad domowym budżetem" - zauważyła Marzena Okła-Drewnowicz, ministra ds. polityki senioralnej cytowana przez Radio Katowice. "Osoby starsze to grupa społeczna, najbardziej narażona na wyłudzenia i oszustwa. W tych szkoleniach brali udział też policjanci, którzy mówili o na przykład tych niebezpieczeństwach właśnie finansowych, więc obszar bezpieczeństwa jest tak szeroki, iż adekwatnie my zawsze na każdym kroku, na każdym rogu możemy prowadzić akcję razem dla seniorów i różne. Instytucje mogą się łączyć" - mówiła polityk obecna w Częstochowie.
ZUS zadbał również o informacyjne wsparcie dla uczestników. Seniorzy mogli dowiedzieć się więcej o dostępnych świadczeniach, zasadach korzystania z usług instytucji oraz nowych narzędziach elektronicznych. Projekt "Razem dla seniorów" będzie realizowany także w innych miastach w całej Polsce.



Bezpłatne szkolenia dla seniorów pod hasłem "Razem dla seniorów"


O co dokładnie chodzi w programie? Zakład Ubezpieczeń Społecznych wspólnie z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym organizują cykl bezpłatnych szkoleń skierowanych do osób starszych. Wydarzenia odbędą się w całej Polsce pod hasłem "Razem dla seniorów" i mają na celu podniesienie świadomości w zakresie bezpieczeństwa, zdrowia oraz uprawnień emerytalno-rentowych.
W programie zaplanowano kilka bloków tematycznych. Uczestnicy wezmą udział w warsztatach z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, podczas których będą mogli przećwiczyć podstawowe czynności ratujące życie. Przewidziane są także prelekcje dotyczące świadczeń wypłacanych przez ZUS - zarówno emerytur, jak i rent czy dodatków. Na miejscu będzie również możliwość skorzystania z konsultacji indywidualnych w zakresie zabezpieczenia społecznego.
Szkolenia mają charakter otwarty i są bezpłatne, ale konieczne będzie wcześniejsze zapisanie się na nie z racji ograniczonej liczby miejsc. Wcześniej pilotażowy etap odbywał się tylko w Warszawie, teraz także emeryci z innych miast będą mogli się szkolić. Organizatorzy podkreślają, iż to przede wszystkim okazja do zdobycia praktycznej wiedzy i rozmowy ze specjalistami.
Agata Jaroszewska
Idź do oryginalnego materiału