Dziś w Niepołomicach rozpoczęła się VII Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna NOVDROG’25 organizowana przez krakowski oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji (SITK RP). To prestiżowe wydarzenie, skupiające naukowców i praktyków z branży, poświęcone jest zagadnieniom związanym z projektowaniem, realizacją oraz utrzymaniem infrastruktury drogowej metropolii, miast oraz całych regionów. Tegoroczna edycja zwraca szczególną uwagę na wyzwania związane z zagrożeniami powodziowymi – głównie w kontekście ubiegłorocznej klęski żywiołowej.
Konferencja jest owocem współpracy wielu znaczących instytucji odpowiedzialnych za rozwój infrastruktury drogowej. Wśród współorganizatorów znajdują się: Katedra Dróg, Kolei i Inżynierii Ruchu (Politechnika Krakowska), Katedra Systemów Transportowych (Politechnika Krakowska), krakowska Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), Zarząd Dróg Wojewódzkich z Krakowa, Zarząd Dróg Powiatu Krakowskiego oraz Zarząd Dróg Miasta Krakowa (ZDMK).
Kluczowe tematy konferencji NOVDROG’25
Program konferencji został ujęty w trzech głównych blokach tematycznych. Pierwszy z nich poświęcony jest „Kluczowym zagadnieniom w projektowaniu, realizacji i utrzymaniu infrastruktury drogowej”.
Z uwagi na zeszłoroczną powódź, szczególna uwaga zostanie poświęcona zagrożeniom powodziowym, projektowaniu odwodnień, budowie dróg na terenach zalewowych oraz zabezpieczaniu skarp i budowie murów oporowych. W tym bloku uczestnicy zajmą się również nowoczesnymi technologiami – cyfryzacją oraz automatyzacją w geologii.
Drugi blok tematyczny, zatytułowany „Aspekty środowiskowe i bezpieczeństwo”, obejmie m.in. zagadnienia ochrony środowiska przed hałasem oraz zarządzania prędkością w projektowaniu i organizacji ruchu. Kwestie te są najważniejsze dla zapewnienia komfortu mieszkańców oraz bezpieczeństwa użytkowników dróg.
Wyzwania zarządcze i kadrowe w budownictwie drogowym
Trzeci blok tematyczny konferencji skoncentruje się na „Zarządzaniu i jakości realizacji inwestycji”. Uczestnicy będą dyskutować o szeroko pojętych gwarancjach, rękojmi oraz ubezpieczeniach, a także dokumentacjach, m.in. adekwatnym opisie przedmiotu zamówienia, co ma stanowić gwarancję sukcesu projektów drogowych.
Szczególnie interesującym punktem programu będzie debata poświęcona „Aktualnej sytuacji na rynku budowlanym w kontekście zastąpienia pokoleniowego a efektywnego pozyskania pracowników, w tym obcokrajowców”. Temat ten odzwierciedla rzeczywiste wyzwania stojące przed branżą budowlaną, która walczy z problemami kadrowymi.
NOVDROG’25 – gwarancja wysokiego poziomu merytorycznego
O wysokim poziom naukowy i praktyczny konferencji NOVDROG’25 zadbał komitet naukowo-programowy, w którym znaleźli się przedstawiciele czołowych polskich uczelni technicznych: Politechniki Krakowskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Warszawskiej, Rzeszowskiej oraz Wrocławskiej.
Patronat merytoryczny nad wydarzeniem sprawują:
- Barbara Dzieciuchowicz – prezes zarządu Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa (OIGD)
- Jan Styliński – prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB)
- Zbigniew Kotlarek – prezes Polskiego Kongresu Drogowego (PKD)
- Ewelina Karp-Kręglicka – prezes Polskiego Stowarzyszenia Wykonawców Nawierzchni Asfaltowych (PSWNA)
- Łukasz Smółka – przewodniczący Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
- Sekcja Inżynierii Komunikacyjnej Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN
- Związek Ogólnopolski Projektantów i Inżynierów (ZOPI)
Szczegółowe informacje i program konferencji można znaleźć: NOVDROG’25.



















Fot. JBCrew
Sprawdź także: