W życiu każdego z nas istotną rolę odgrywają pieniądze. To dzięki nim możemy pokryć koszty utrzymania, związane choćby z mieszkaniem, wyżywieniem, edukacją, czy ochroną zdrowia. Oczywiście, odpowiednia liczba funduszy przydaje się również do zaspokojenia mniej niezbędnych potrzeb – związanych z kulturą, rozrywką, czy po prostu drobnymi przyjemnościami. W dzisiejszym poradniku postaramy się wyjaśnić, czym są finanse osobiste i dlaczego ich dobra kondycja może pozytywnie wpłynąć na Twoje życie. Zapraszamy do lektury.
- Finanse osobiste
- Czym są finanse osobiste?
- Finanse osobiste – zacznij od oszczędności
- Co zaliczamy do finansów osobistych?
- Co jest istotne w zarządzaniu finansami osobistymi?
- Sprawdź, skąd w razie potrzeby możesz pożyczyć dodatkowe środki
- Skąd czerpać wiedzę na temat finansów osobistych?
- Podsumowanie artykułu
- Najczęściej zadawane pytania
Finanse osobiste
Skuteczne zarządzanie finansami pomaga pomnażać posiadany kapitał, a także ograniczać wydatki. Przy odpowiedniej wiedzy i podjęciu pewnych działań możemy po prostu mieć więcej pieniędzy. Finanse osobiste obejmują zarządzanie posiadanym wynagrodzeniem (np. pensją za wykonywaną pracę), ale także oszczędności, inwestycje, a choćby długi.
Warto zaplanować swoje finanse nie tylko na dzień dzisiejszy, ale również na przyszłość. Już dziś możesz w końcu wpłynąć na swoją sytuację materialną za 5, 10, a choćby więcej lat. adekwatne zarządzanie swoimi pieniędzmi pozwoli uchronić każdego z nas przed nieplanowanymi wydatkami i nietypowymi sytuacjami. Mogą być nimi utrata pracy, choroba (także członka bliskiej rodziny), ale także konieczność przeprowadzenia remontu mieszkania lub naprawy samochodu.
W przypadku nagłych wydatków zwykle mamy dwie możliwości pozyskania środków:
- korzystanie z własnych oszczędności
- kredyt lub pożyczka (czy też inne formy zewnętrznego finansowania)
Do wiedzy na temat finansów osobistych z pewnością możemy też zaliczyć informacje na temat tego, skąd możesz pożyczyć dodatkowe środki. Tak, czy inaczej – zarządzanie finansami osobistymi jest najważniejsze dla stabilności finansowej.
Czym są finanse osobiste?
Możemy zdefiniować ten termin na co najmniej dwa sposoby. W oczach banków i różnych instytucji finanse osobiste to produkty bankowe, które posiadasz lub możesz z nich skorzystać. To choćby konta w banku (rachunek rozliczeniowo, oszczędnościowy), kredyty i pożyczki, karty kredytowe, lokaty oszczędnościowe, kredyt hipoteczny. Finanse osobiste w ofercie banku to produkty kierowane do osób fizycznych.
Jak oddzielić finanse firmowe od prywatnych?
PrzeczytajFinanse osobiste zwykle oznaczają natomiast po prostu Twój majątek i możliwości zarządzania nim. Celem jest pomnażanie swoich środków finansowych, a jednocześnie ograniczanie wydatków. Chodzi po prostu o rozsądne dysponowanie posiadanymi pieniędzmi, aby z czasem ich liczba rosła. Podstawowe elementy finansów osobistych to:
- zadbanie o dobre zarobki
- prowadzić budżet domowy
- planować wydatki z wyprzedzeniem
- poznać możliwości na rynku finansowym
- regularnie oszczędzać i inwestować część środków
- zarządzać swoją płynnością finansową (np. umiejętnie korzystając z kredytów)
- zadbać o swoje finanse w przyszłości
Dla finansów osobistych najważniejsze jest zarządzanie budżetem i płynnością finansową. jeżeli nauczysz się to robić, nagłe wydatki, czy chwilowa utrata dochodów nie będą dla Ciebie problemami.
Finanse osobiste – zacznij od oszczędności
Podstawą solidnych finansów osobistych muszą być oszczędności. Dzięki nim nie straszne będą Ci nieprzewidziane wydatki. Zamiast korzystać z kredytu lub pożyczki (co prowadzi także do powstania kolejnych kosztów) możesz wtedy po prostu sięgnąć po posiadany majątek. Nie zawsze warto to jednak robić – w wielu sytuacjach i tak lepszym wyborem będzie skorzystanie z zewnętrznego finansowania, szczególnie jeżeli Twoje oszczędności “pracują” (}np. zostały dobrze zainwestowane.
W co warto inwestować w tym roku?
PrzeczytajPosiadanie pewnych oszczędności, choćby na potrzeby tak zwanej poduszki finansowej (środki na “czarną godzinę”) jest naprawdę komfortowe. Dzięki nim nie musisz martwić się o swoje finanse. Pieniądze mogą się przydać również choćby na edukację dzieci, wakacje, czy jako wkład do zakupu mieszkania na kredyt. Po zgromadzeniu odpowiedniego majątku masz wiele możliwości wykorzystania go. Możesz oczywiście również po prostu zostawić pieniądze, aby suma posiadanych środków rosła. Takie zabezpieczenie emerytalne przyda się, gdy zakończysz zawodowy etap w swoim życiu.
Celem gromadzenia oszczędności może być osiąganie dochodów pasywnych. Tym terminem nazywamy środki pozyskiwane bez Twojego udziału (lub z minimalnym nakładem pracy i czasu). Chodzi choćby o zyski z inwestycji, pieniądze z wynajmu mieszkania, czy z innych źródeł. Wcześniej należy jednak mądrze dysponować środkami, co odczujesz w przyszłości. Pasywne dochody w najlepszym wypadku mogą choćby zastąpić pracę, jeżeli mają odpowiednią wysokość.
Co zaliczamy do finansów osobistych?
Aby ocenić swoje finanse osobiste musisz dobrze poznać wszystkie dochody, ale także stałe wydatki i koszty utrzymania. Podstawowe elementy finansów osobistych to:
- dochody – zarobki, wynagrodzenie za pracę, emeryturę, rentę, zasiłki socjalne, rentę, itp.
- stałe koszty i opłaty – opłaty mieszkaniowe, rachunki za prąd, telefon, Internet, itp.
- codzienne wydatki – wyżywienie, zakupy, rozrywka
- długi -spłacane pożyczki, raty kredytów
- oszczędności – regularne odkładanie małych kwot lub większych sum
- inwestycje – pomnażanie zysków z posiadanych oszczędności
Co jest istotne w zarządzaniu finansami osobistymi?
Nie da się opisać w kilku słowach zagadnienia, jakim są finanse osobiste. To sporo aspektów wiążących się z zarządzaniem budżetem i gromadzeniem majątku. Najważniejszymi aspektami w finansach osobistych są:
- oszczędzanie – regularne odkładanie środków z myślą o przyszłości
- rozsądne planowanie wydatków, budżetowanie – pozwala na kontrolowanie wydatków i dochodów
- inwestycje – sprawiają, iż osiągniesz większe zyski z posiadanych oszczędności
- zarządzanie swoim długiem i zmniejszenie związanych z nim kosztów, obsługa długu na korzystnych warunkach i dążenie do jego spłaty
- zabezpieczenie środków na emeryturę
- ubezpieczenie
- optymalizacja podatkowa – pozwala na spore oszczędności, jeżeli rozliczasz się w najkorzystniejszy sposób
Często sposobem na poukładanie swoich finansów osobistych jest postawienie sobie celów. Wyznacz je i staraj się realizować. Mowa zarówno o celach krótkoterminowych (np. odłożenie 5000 złotych na wakacyjny wyjazd za kilka miesięcy), jak i długoterminowe (kupno mieszkania, osiąganie dochodów pasywnych z inwestycji w określonej wysokości).
Sprawdź, skąd w razie potrzeby możesz pożyczyć dodatkowe środki
Niekiedy stajemy przed naprawdę nagłym wydatkiem. Warto wtedy nie tracić zbyt dużo czasu w poszukiwanie najlepszego źródła zewnętrznego finansowania. Każdy z nas powinien więc mieć pewną wiedzę na temat pożyczek, kredytów, czy innych możliwości na rynku.
Jedną z najważniejszych kwestii w tym przypadku jest Twoja zdolność kredytowa. jeżeli jest dobra, możesz liczyć na otrzymanie pożyczki lub kredytu na dużą sumę i na dobrych warunkach. Na zdolność kredytową wpływ ma korzystny stosunek dochodów do długów i stałych wydatków. Istotna jest również dobra historia kredytowa. Powstaje, gdy terminowo dokonujesz kolejnych płatności rat i innych zobowiązań, czy choćby rachunków za media. Pogorszenie się historii kredytowej może oznaczać problem z otrzymaniem nowego zobowiązania.
Inną istotną sprawą jest umiejętność porównania różnych ofert z rynku finansowego. Musisz umieć sprawdzić, czy dana propozycja jest korzystna, czy nie. W tym celu najczęściej niezbędne jest poznanie różnych propozycji banków i firm pożyczkowych. Do prostego i szybkiego sprawdzenia, która z nich jest lepsza, warto posłużyć się wskaźnikiem RRSO. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania podsumowuje wszystkie koszty i pokazuje je w ujęciu rocznym, jako procent pożyczonej sumy. Zwykle im niższe RRSO, tym lepiej. Biorąc pożyczkę lub kredyt należy jednak zwrócić uwagę również na okres kredytowania, łatwość otrzymania pieniędzy i potrzebny do tego czas. W sprawdzeniu, co proponują banki i pożyczkodawcy, przydatne mogą być aktualne rankingi:
Ranking kredytów gotówkowych
PrzeczytajRanking pożyczek online
PrzeczytajSkąd czerpać wiedzę na temat finansów osobistych?
Jak już wspomnieliśmy, ważne jest zdobywanie wiedzy na temat finansów osobistych. Porady ekspertów pomogą dobrze dysponować budżetem. Dzięki nim możesz też znaleźć sposoby na oszczędności, czy poznasz rynkowe okazje finansowe (np. lokaty z dobrym oprocentowaniem, korzystne kredyty, itp.). Jest wiele sposobów na szybkie zdobywanie wiedzy na temat finansów:
- słuchanie podcastów o tematyce ekonomicznej (np
- czytanie książek na ten temat i poradników
- wyszukiwanie materiałów wideo w sieci na interesujący Cię temat z zakresu finansów osobistych
- prasa branżowa
- przeglądanie portali internetowych o tematyce finansowej (np. super-pozyczka.pl)
Podsumowanie artykułu
Podsumowując, finanse osobiste to istotny aspekt życia każdego z nas. Dobre zarządzanie domowym budżetem i zbieranie oszczędności może prowadzić do prawdziwej “finansowej wolności”. Warto pomyśleć o zabezpieczeniu środków na tzw. “czarną godzinę”. To tak zwana poduszka bezpieczeństwa, która powinna być równowartością kilku Twoich pensji. Poza tym warto lokować swój majątek w odpowiednich miejscach – inwestycje pomogą go pomnażać.
Najczęściej zadawane pytania
Jeśli tym terminem posługuje się bank, chodzi o produkty finansowe skierowane do osób fizycznych (konta, kredyty, lokaty, itp.). W drugim przypadku mówimy o zarządzaniu majątkiem danej osoby – zarobkami, oszczędnościami, inwestycjami, ale także wydatkami.
Zwykle w kontekście finansów osobistych mówimy o planowaniu wydatków, prowadzeniu domowego budżetu, oszczędzaniu, inwestowaniu i spłacie długów.
Źródło:
- https://www.money.pl/wiadomosci/finanse-osobiste.html
- https://www.gpw.pl/pub/GPW/files/PDF/fundacja_gpw/FGPW-Finanse-osobiste-broszura.pdf
- https://jakoszczedzacpieniadze.pl/