Odbywające się co dwa lata Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO 2025 są największym tego typu wydarzeniem w Polsce i drugim w Europie, w ich trakcie przyznawane są również nagrody i organizowane wysoko cenione – bo branżowe – konkursy.
W trakcie poprzedniej edycji TRAKO 2023 przyznano w 13 przeprowadzonych wówczas konkursach aż 52 wyróżnienia dla osób i firm, które swoją działalnością przyczyniają się do rozwoju europejskiej branży kolejowej w sposób innowacyjny, społecznie odpowiedzialny, z poszanowaniem środowiska i norm etycznych.
Jednym z takich konkursów jest konkurs – „Firma Kolejowa Społecznie Odpowiedzialna”, organizowany przez Stowarzyszenie na rzecz Interoperacyjności i Rozwoju Transportu Szynowego – SIRTS oraz Aste Sp. z o.o., a przeznaczony dla firm związanych z szeroko pojętą branżą kolejową. Dwa lata temu wyróżnione zostały trzy instytucje, których standardy działania są powszechnie znane, tj. Koleje Śląskie Sp. z o.o., Kombud Group SA oraz Stadler Polska Sp. z o.o.
Firma Kolejowa Społecznie Odpowiedzialna
W tym roku będzie to już szósta edycja owego prestiżowego konkursu. W jego regulaminie można przeczytać, iż celem jego przeprowadzenia jest: „popularyzacja idei społecznie odpowiedzialnego biznesu (SOB) oraz zrównoważonego rozwoju w środowisku kolejowym i w instytucjach kolejowych z nim współpracujących”. Organizatorzy podkreślają, iż udział w konkursie to prestiż i promocja, wspierające wizerunek firmy oraz umacniające jej wiarygodność jako partnera biznesowego.
Fundatorem nagród jest ASTE Sp. z o.o., spółka działająca w Gdańsku od lat 90-tych XX wieku, posiadająca w swojej ofercie spełniające wysokie normy bezpieczeństwa kable, przewody, anteny, złącza kablowe etc., mające szerokie zastosowanie m.in. w pojazdach i infrastrukturze kolejowej. To firma, dla której odpowiedzialność za najbliższe otoczenie i środowisko, z poszanowaniem etyki nie są tylko chwytem marketingowym, ale realną częścią misji. Stąd interesująca inicjatywa – współorganizowanie konkursu, promującego ideę zrównoważonego rozwoju w branży kolejowej.
Zgłoszenia do konkursu (ankieta, formularz, ew. materiały i dokumenty dodatkowe) można nadsyłać do 18 sierpnia b.r. na adres: [email protected] lub ASTE Sp. z o.o. Kowale, ul. Magnacka 25, Gdańsk 80-180.
Jednym z warunków przystąpienia do niego jest posiadanie przez firmę formalnie zatwierdzonej strategii zrównoważonego rozwoju – np. CSR, ESR, SDG. Jury przygląda się także m.in. temu, jak owa strategia jest realizowana, jak wpływa na codzienne działania firmy, jakie inicjatywy na rzecz społeczności (np. lokalnej, pracowniczej) są w niej realizowane, jakie działania są podejmowane w zakresie ochrony środowiska, czy wreszcie, na ile transparentny jest sposób zarządzania firmą.
Zrównoważony rozwój – cele
Tzw. „Cele zrównoważonego rozwoju” to siedemnaście postulatów, w tym m.in. eliminacja biedy i głodu na całym świecie, osiągnięcie bezpieczeństwa żywieniowego i zrównoważonego rolnictwa. Istotnymi celami są także te związane z innowacyjną technologią, która ma prowadzić do inkluzywnego rozwoju gospodarczego, z poszanowaniem ekosystemów lądowych i morskich, a wykorzystaniem stabilnej, nowoczesnej i czystej energii. Włączanie tych standardów do oceny działalności firm, biorących udział w kolejowym konkursie na społecznie odpowiedzialną firmę to niewątpliwie sposób na ich promocję w codziennych praktykach, co przełożyć się ma na zwiększoną świadomość wszelkich podmiotów – nie tylko branży kolejowej.
Zobacz również: