"NBP opublikował 7 lipca br. dane o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych. Wynika z nich, iż na koniec czerwca 2025 r. ich stan wyrażony w euro wyniósł 211,1 mld euro i był niższy o 4,1 mld euro niż na koniec maja 2025 r. Stan rezerw wyrażony w dolarach zwiększył się o 4,0 mld dolarów i osiągnął poziom 247,6 mld dol." - czytamy w komunikacie NBP.
Złoto w zasobach NBP. Bank ujawnia wartość
NBP poinformował także o wartości posiadanego złota. Kategoria "złoto monetarne" wyceniana była w czerwcu na 54,3 mld dolarów wobec 54,5 mld dolarów w maju. Wartość złota wyrażona w euro wyniosła w czerwcu 46,3 mld euro wobec 48,2 mld euro w maju.Reklama
Na koniec maja 2025 r. Narodowy Bank Polski zgromadził 515,5 tony złota. Pod względem zasobów złota NBP wyprzedził Europejski Bank Centralny (506,5 tony) i w maju zajmował 12. miejsce na świecie wśród banków centralnych o największych zasobach tego kruszcu.
"Polska od kilku lat należy do światowych liderów nabywców złota. Od początku 2018 r. NBP zakupił łącznie 412,5 tony złota - w tym 89,5 tony w 2024 r. oraz 67,2 tony w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2025 r." - poinformowano w komunikacie.
"Narodowy Bank Polski przy inwestowaniu rezerw dewizowych kieruje się przede wszystkim kryterium bezpieczeństwa i płynności. Dopiero po spełnieniu tych warunków dąży do osiągnięcia jak najwyższej stopy zwrotu w długim okresie. NBP inwestuje rezerwy walutowe w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Dominującą część rezerw inwestuje w dłużne rządowe papiery wartościowe charakteryzujące się najwyższym stopniem bezpieczeństwa i płynności. NBP inwestuje również w dłużne pozarządowe papiery wartościowe, a także w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, dzięki czemu uzyskuje zdywersyfikowaną ekspozycję na globalny rynek akcji. Niewielka część rezerw utrzymywana jest w postaci krótkoterminowych lokat w bankach o wysokiej wiarygodności kredytowej" - napisano w komunikacie banku centralnego.