Granice pod kontrolą? KRIR domaga się informacji o procedurach przywozu zwierząt

3 godzin temu

W dniu 5 maja 2025 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR), działając na podstawie wniosku zgłoszonego podczas VIII posiedzenia KRIR VII kadencji, skierował oficjalne wystąpienie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pana Czesława Siekierskiego.

Granice pod kontrolą? KRIR domaga się informacji o procedurach przywozu zwierząt

Przedmiotem wniosku jest prośba o przedstawienie szczegółowych informacji dotyczących procedur kontroli granicznej Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie przywozu żywych zwierząt oraz produktów rolnych.

Zaniepokojenie zagrożeniem epizootycznym

W swoim piśmie Zarząd KRIR wyraża troskę o bezpieczeństwo epizootyczne kraju, wskazując na potencjalne ryzyko transmisji wirusa pryszczycy.

Doceniając dotychczasowe działania w zakresie ochrony granic, KRIR zaznacza, iż przejrzystość i dostęp do informacji są niezbędne dla oceny skuteczności obowiązujących procedur.

Zakres informacji oczekiwanych przez KRIR

KRIR zwraca się do resortu rolnictwa o udzielenie szczegółowych informacji w następujących obszarach:

  • Stosowane metody kontroli granicznej dla żywych zwierząt i produktów rolnych,
  • Procedury dezynfekcji środków transportu,
  • Częstotliwość i rodzaj kontroli,
  • Współpraca między służbami granicznymi, w tym Inspekcją Weterynaryjną, Służbą Celną i Strażą Graniczną.

Cel: skuteczna ochrona przed chorobami zakaźnymi

Zdaniem KRIR, dostęp do wskazanych danych jest najważniejszy dla zrozumienia i oceny skuteczności mechanizmów ochronnych, które mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych zwierząt.

W szczególności chodzi o ocenę, czy obecne działania są adekwatne do skali zagrożeń związanych z handlem transgranicznym.

Jan Krzysztof Ardanowski: Ursus został celowo doprowadzony do upadku!

Apel o szybkie udzielenie informacji

Zarząd KRIR wyraził nadzieję, iż Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekaże szczegółowe informacje w możliwie najkrótszym czasie, co pozwoli środowisku rolniczemu na bieżąco monitorować poziom zabezpieczenia granic i zgłaszać ewentualne uwagi lub postulaty dotyczące zmian w procedurach kontrolnych.

Idź do oryginalnego materiału