Wybór modelu licencyjnego: tradycyjny czy abonamentowy?
W modelu tradycyjnym system jest instalowany na serwerach firmy. Wiąże się to ze stosunkowo wysokimi kosztami początkowymi, na które składa się: zakup licencji i sprzętu serwerowego oraz wydatki na infrastrukturę IT. Model zapewnia firmie pełną kontrolę nad danymi. Jest skuteczny zwłaszcza w firmach o stałej liczbie pracowników. Ponieważ w tym modelu to przedsiębiorca dba o utrzymanie infrastruktury serwerowej, musi niekiedy zatrudnić kolejnych specjalistów IT.
Z kolei model abonamentowy, w ramach którego system jest instalowany w chmurze, wiąże się z niższymi kosztami początkowymi. W zamian za to klienci cyklicznie uiszczają opłaty abonamentowe. Co istotne, mogą elastycznie ustalać ilość dostępów do systemu w zależności np. od intensywności sprzedaży w danym okresie.
Podsumowując, model abonamentowy zapewnia wyższy poziom elastyczności. Z kolei model tradycyjny może być lepszym rozwiązaniem dla firm, którym zależy na większej kontroli nad danymi i systemem.
Co wpływa na koszt wdrożenia systemu WMS?
Warto przyjrzeć się czynnikom wpływającym na koszt wdrożenia systemu WMS.
Pierwszym jest wielkość magazynu. Duże magazyny, składające się z wielu stref i pięter, wymagają wdrożenia bardziej zaawansowanych rozwiązań, niż np. małe centra dystrybucyjne. Z tego względu koszt wdrożenia w rozbudowanym magazynie wysokiego składowania może być większy.
Drugim istotnym elementem jest liczba użytkowników systemu. Im wyższa liczba pracowników korzystających z oprogramowania, tym więcej licencji należy wykupić.
Całkowity koszt wdrożenia obejmuje również cenę rozwiązań dedykowanych. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy poza standardowym pakietem rozwiązań potrzebują funkcji dopasowanych do specyficznych potrzeb firmy. Również tych, którzy np. konsekwentnie rozbudowują sieć magazynów, przygotowując się na intensywne skalowanie.
Stąd nacisk na dokładne zrozumienie potrzeb organizacji, jeszcze przed podjęciem decyzji o wdrożeniu systemu WMS.
Integracja WMS z innymi systemami
Integracja systemu WMS z innymi systemami, takimi jak ERP (Enterprise Resource Planning) czy platformy e-commerce umożliwia płynny transfer danych pomiędzy odległymi działami przedsiębiorstwa. To z kolei przekłada się m.in. na szybszą realizację zamówień, i tym samym wzrost satysfakcji klientów.
Inwestycja w przyszłość
Podsumowując, inwestycja w system WMS zapewnia znaczne korzyści, zwiększając efektywność operacyjną magazynu. System optymalizuje procesy logistyczne, co w dłuższej perspektywie przekłada się na oszczędności i wyrównuje włożone w oprogramowanie koszty.
Kluczowym elementem skutecznego wdrożenia jest dokładna analiza przedwdrożeniowa, która pomaga zrozumieć potrzeby firmy i dostosować rozwiązanie do jej specyficznych wymagań.
Więcej informacji na temat systemów WMS, można znaleźć na stronie: https://www.streamsoft.pl/system-wms/
Znajdziesz nas w Google News