Ile musi trwać małżeństwo, by przyznana została renta rodzinna?

21 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Czy krótki staż małżeński może pozbawić wdowę lub wdowca prawa do renty rodzinnej? Aby otrzymać to świadczenie, należy spełnić kilka warunków, a najważniejszym z nich jest formalny stan cywilny w chwili śmierci współmałżonka. Jakie to warunki i czy zdarzają się sytuacje, w których krótki związek budzi wątpliwości? Sprawdź, co warto wiedzieć, by zabezpieczyć swoje prawa.


Jak długo trzeba być w związku małżeńskim, aby otrzymać rentę rodzinną?


Polskie przepisy dotyczące renty rodzinnej nie określają minimalnego czasu trwania małżeństwa. Wystarczy, by w chwili śmierci współmałżonek pozostawał w ważnym związku małżeńskim, co potwierdza Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
Nie ma znaczenia, czy ślub odbył się tydzień, miesiąc czy dwadzieścia lat wcześniej. Dla ZUS najważniejszy jest formalny stan cywilny w momencie zgonu ubezpieczonego, a nie długość trwania związku. choćby w przypadku krótkotrwałych małżeństw ustawodawca nie wprowadza dodatkowych ograniczeń.Reklama


Warto jednak zaznaczyć, iż w wyjątkowych sytuacjach, np. przy podejrzeniu fikcyjnego małżeństwa zawartego wyłącznie w celu uzyskania świadczenia, ZUS lub sąd mogą dokładniej zbadać okoliczności związku. Takie przypadki są jednak rzadkie i nie zmieniają ogólnej zasady braku wymogu minimalnego stażu małżeńskiego.


Kiedy nabywa się prawo do renty rodzinnej?


Prawo do renty rodzinnej powstaje, gdy ZUS lub sąd potwierdzi spełnienie ustawowych warunków. Najważniejsze wymagania obejmują:
datę śmierci współmałżonka: zmarły musiał mieć ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniać warunki do ich uzyskania. Oznacza to, iż ZUS analizuje historię ubezpieczeniową zmarłego, by potwierdzić jego uprawnienia;warunek wiekowy lub opiekuńczy: wdowa lub wdowiec powinni mieć co najmniej 50 lat w chwili śmierci współmałżonka, być niezdolnymi do pracy (wymagane orzeczenie lekarskie), lub wychowywać co najmniej jedno dziecko uprawnione do renty rodzinnej, czyli dziecko do 16. roku życia (lub do 18. roku życia, jeżeli kontynuuje naukę);stan wspólności małżeńskiej: związek nie mógł być rozwiązany przed śmiercią. W przypadku rozwodu lub separacji prawo do renty przysługuje tylko wtedy, gdy współmałżonek miał zasądzone alimenty.
Jeśli te warunki zostaną spełnione, ZUS ustala prawo do renty od pierwszego dnia po zgonie ubezpieczonego. Osoby, które nie spełniają kryteriów wiekowych lub opiekuńczych, ale nie mają innych źródeł utrzymania, mogą otrzymać rentę rodzinną na czas określony: przez rok od śmierci współmałżonka lub do dwóch lat, jeżeli uczestniczą w szkoleniu przygotowującym do podjęcia pracy. Takie rozwiązanie wspiera osoby w trudnej sytuacji życiowej, dając im czas na dostosowanie się do nowych okoliczności.


Jak złożyć wniosek o rentę rodzinną w ZUS?


W celu uzyskania renty rodzinnej, wdowiec lub wdowa muszą złożyć wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Najpierw należy zebrać wszelkie niezbędne dokumenty, które potwierdzą spełnienie warunków do przyznania świadczenia:
akt zgonu współmałżonka - dokument potwierdzający datę śmierci ubezpieczonego;akt małżeństwa - potwierdzający ważność związku w chwili zgonu;dokumenty ubezpieczeniowe zmarłego - np. zaświadczenia o okresach składkowych i nieskładkowych, jeżeli ZUS nie ma ich w swojej bazie;dokument tożsamości wnioskodawcy - dowód osobisty lub paszport;orzeczenie o niezdolności do pracy (jeśli dotyczy) - jest wymagane, gdy wnioskodawca powołuje się na niezdolność do pracy;dokumenty dotyczące dzieci (jeśli dotyczy) - np. akty urodzenia lub zaświadczenia o kontynuacji nauki, jeżeli renta rodzinna ma być przyznana z tytułu wychowywania dzieci.
Wniosek (formularz ZUS Rp-2) można złożyć osobiście w placówce ZUS, przez pełnomocnika, pocztą lub elektronicznie za pośrednictwem platformy PUE ZUS. Po złożeniu wniosku ZUS analizuje dokumenty i historię ubezpieczeniową zmarłego, co zwykle trwa od 30 do 60 dni. W razie potrzeby urząd może wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia brakujących dokumentów lub stawienia się na badanie lekarskie (w przypadku niezdolności do pracy).
Po pozytywnej decyzji renta zostanie wypłacona za okres od pierwszego dnia po zgonie współmałżonka, o ile wniosek został złożony we właściwym terminie. Warto pamiętać, iż w przypadku wątpliwości co do ważności małżeństwa lub innych okoliczności ZUS może wszcząć postępowanie wyjaśniające, dlatego wszystkie dokumenty powinny być kompletne i zgodne z prawdą.


Jaki staż małżeński do wdowiej renty?


Podobnie jak w przypadku standardowej renty rodzinnej, również dla tzw. renty wdowiej, czyli możliwości łączenia renty rodzinnej z innymi świadczeniami, np. emeryturą, polskie prawo nie określa minimalnego czasu trwania małżeństwa. Od 1 stycznia 2025 roku zmienione przepisy ułatwiają wdowom i wdowcom dostęp do łączonych świadczeń, ale nie wprowadzają wymagań dotyczących długości związku. najważniejsze warunki to:
wiek świadczeniobiorcy: kobieta musi mieć co najmniej 60 lat, a mężczyzna 65 lat;nabycie prawa do renty rodzinnej: prawo to musi zostać ustalone nie wcześniej niż po ukończeniu 55 lat (dla kobiet) lub 60 lat (dla mężczyzn);wspólność małżeńska: związek małżeński musi trwać do momentu śmierci współmałżonka, bez rozwodu lub separacji, chyba iż istniało prawo do alimentów;brak kolejnego małżeństwa: ponowne zawarcie związku małżeńskiego wyklucza prawo do renty wdowiej.
A zatem choćby małżeństwo trwające zaledwie kilka dni może uprawniać do świadczenia, o ile spełnione są powyższe kryteria. Nowe regulacje, obowiązujące od 2025 roku, zostały wprowadzone, by lepiej wspierać seniorów, umożliwiając im łączenie świadczeń bez dodatkowych barier związanych z długością związku.
Przeczytaj również:
Już blisko 700 tys. wniosków o rentę wdowią. Tylko 10 proc. złożyli mężczyźni
Jesteś aktywny zawodowo? Od marca ZUS wysyła 1409 zł co miesiąc
Emerytura z ZUS i KRUS. Czy możesz je łączyć?
Idź do oryginalnego materiału