Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiada ważne zmiany w zasadach funkcjonowania ekoschematu Integrowana Produkcja Roślin (IPR). Proponowane modyfikacje mają ułatwić rolnikom dostęp do dopłat oraz uprościć procedurę zgłaszania się do systemu certyfikacji. Co się zmieni?
Krótszy termin zgłoszenia do systemu IPR
Obecnie rolnik, który chce prowadzić uprawy w systemie integrowanej produkcji roślin, musi zgłosić się do podmiotu certyfikującego nie później niż 30 dni przed siewem lub sadzeniem. W przypadku roślin wieloletnich termin ten mija 1 marca każdego roku.
Po zmianach, które są już w wykazie prac legislacyjnych, termin ten zostanie skrócony do 14 dni. To oznacza więcej elastyczności dla gospodarstw planujących przystąpienie do programu w ostatniej chwili.
Zgłoszenie po terminie? Będzie to możliwe
Kolejną nowością będzie możliwość zgłoszenia się do podmiotu certyfikującego nawet po upływie terminu, pod warunkiem iż nie utrudni to przeprowadzenia kontroli i nadzoru nad uprawami. To duży ukłon w stronę rolników, którzy z różnych powodów nie zdążyli dokonać zgłoszenia na czas.
Bez dodatkowego wniosku o certyfikat
Po wejściu w życie nowych przepisów, rolnik nie będzie musiał dodatkowo wnioskować o certyfikat poświadczający prowadzenie integrowanej produkcji. Proces certyfikacji zostanie uproszczony i zautomatyzowany.
Zmiana jednostki certyfikującej
Ministerstwo planuje również wprowadzenie jasnych regulacji dotyczących zmiany podmiotu certyfikującego. Do tej pory przepisy w tej sprawie nie były jednoznaczne, co prowadziło do licznych wątpliwości wśród rolników.
Dopłaty do Integrowanej Produkcji Roślin – stawki na 2025 rok
Warto przypomnieć, iż od 2024 roku zmienił się sposób wyliczania dopłat w ramach ekoschematu IPR. Stawki są teraz uzależnione od rodzaju uprawy, a nie – jak wcześniej – jednolite dla wszystkich.
Szacowane stawki dopłat na 2025 rok prezentują się następująco:
- Uprawy sadownicze – ok. 342,70 euro/ha
- Uprawy jagodowe – ok. 309,21 euro/ha
- Uprawy warzywne – ok. 309,21 euro/ha
- Uprawy rolnicze (np. zboża, rzepak) – ok. 146,07 euro/ha
Dla porównania, w 2024 roku jednolita stawka wynosiła 818,92 zł/ha, a jeszcze rok wcześniej było to aż 1 363,77 zł/ha. Różnice są więc znaczne, szczególnie dla producentów roślin rolniczych.
Kto może ubiegać się o dopłaty do IPR?
Aby otrzymać wsparcie w ramach integrowanej produkcji roślin, rolnik musi prowadzić uprawy zgodnie z metodykami opracowanymi przez PIORiN (Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa). Dotyczy to m.in. takich upraw jak:
- zboża i rzepak (uprawy rolnicze),
- warzywa (np. marchew, cebula, pomidor),
- owoce jagodowe (np. truskawki, borówki),
- uprawy sadownicze (jabłonie, grusze, czereśnie).
W 2024 roku o dopłaty z tego tytułu ubiegało się blisko 13,5 tysiąca rolników. Wraz z uproszczeniem procedur i zróżnicowaniem stawek, zainteresowanie programem może jeszcze wzrosnąć.
SPRAWDŹ TAKŻE: Dopłaty bezpośrednie 2024-2025. Wykorzystanie ekoschematów i ich proponowane zmiany