Jak skorzystać z programy czyste powietrze 2025? Oto wszystkie wnioski, które musisz wypełnić

1 tydzień temu
Zdjęcie: Polsat News


Od 31 marca 2025 r. trwa nabór nowych wniosków do programu "Czyste Powietrze". Dofinansowanie na termomodernizację domu można otrzymać w formie dotacji lub dotacji z prefinansowaniem. Proces ubiegania się o wsparcie wymaga jednak dopełnienia szeregu formalności i złożenia odpowiednich wniosków. Jakie wnioski trzeba złożyć, aby wziąć udział w programie “Czyste Powietrze"?


Wniosek o dofinansowanie w programie “Czyste Powietrze" krok po kroku


Aby skorzystać z dofinansowania w ramach programu "Czyste Powietrze" konieczne jest złożenie wniosku o dofinansowanie do odpowiedniego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wniosek składa się do adekwatnego WFOŚiGW ze względu na miejsce położenia budynku lub lokalu mieszkalnego.


Do wniosku o dofinansowanie w programie "Czyste Powietrze" należy dołączyć m.in.:


● dokument potwierdzający prawo własności budynku lub lokalu,
● oświadczenie współwłaściciela lub współmałżonka - o ile budynek ma więcej niż jednego właściciela,
● zaświadczenie o wysokości dochodów na jednego członka gospodarstwa domowego, - w przypadku ubiegania się o podwyższone lub najwyższe dofinansowanie,Reklama
● zaświadczenie o pobieraniu zasiłku (w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania),
● skan umowy z wykonawcą lub audytorem,
● dokument potwierdzający audyt,
● protokół odbioru wykonanych prac.


Wniosek o dofinansowanie wypełnia się wyłącznie elektronicznie, przez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD). Wypełniony wniosek należy podpisać Profilem Zaufanym lub podpisem kwalifikowanym, a następnie wysłać bezpośrednio dzięki GWD lub na skrzynkę ePUAP do adekwatnego funduszu. Z kolei osoby, które nie mają podpisu kwalifikowanego, muszą wypełnić wniosek w formie elektronicznej w programie GWD, wydrukować go, podpisać odręcznie i złożyć w formie papierowej we adekwatnym WFOŚiGW.
Przed złożeniem wniosku warto upewnić się, iż dołączyliśmy do niego wszystkie wymagane dokumenty. Braki w załącznikach mogą bowiem wydłużyć czas rozpatrywania wniosku lub co gorsze, skutkować jego odrzuceniem.


Wniosek o dotację z prefinansowaniem w programie “Czyste Powietrze"


Osoby, które chcą ubiegać się o podwyższony lub najwyższy poziom dofinansowania, mogą dodatkowo skorzystać z tzw. prefinansowania, czyli możliwości otrzymania środków jeszcze przed zakończeniem prac. Aby skorzystać z prefinansowania już na etapie wypełniania wniosku o dofinansowanie należy zaznaczyć, iż dotyczy on właśnie dotacji z prefinansowaniem.
Wniosek o dotację z prefinansowaniem składa się wyłącznie przez operatora programu. Mianowicie operator wypełnia wniosek w imieniu wnioskodawcy oraz dołącza do niego uprzednio otrzymane od wnioskodawcy załączniki wraz z umową/umowami z wykonawcą lub wykonawcami, z którymi realizują inwestycję (maksymalnie 3 umowy).
Następnie wnioskodawca podpisuje gotowy wniosek (Profilem Zaufanym lub podpisem elektronicznym), a następnie operator przesyła wniosek do odpowiedniego WFOŚiGW. Osoby, które nie dysponują podpisem elektronicznym, muszą natomiast samodzielnie wydrukować gotowy wniosek z systemu GWD, podpisać go podpisem własnoręcznym, a następnie dostarczyć go razem z wydrukowanymi załącznikami do adekwatnego WFOŚiGW.


Dyspozycja wypłaty zaliczki przy dotacji z prefinansowaniem


Osoby ubiegające się o dotację z prefinansowaniem muszą dodatkowo pamiętać o złożeniu wniosku o dyspozycję wypłaty zaliczki w ramach umowy o dofinansowanie w formie dotacji z prefinansowaniem. Dyspozycja, podobnie jak wniosek, składana jest jednak wyłącznie przy udziale operatora programu, co oznacza, iż beneficjent nie może złożyć takiej dyspozycji ze swojego indywidualnego konta GWD.


W praktyce wygląda to tak, iż beneficjent programu powinien poinformować operatora o chęci złożenia dyspozycji oraz dostarczyć mu fakturę zaliczkową wystawioną przez wykonawcę projektu. Faktura musi być wystawiona na beneficjenta (lub na beneficjenta i jego małżonka) oraz musi zawierać dane pozwalające powiązać ją z podpisaną umową.
Następnie operator, korzystając ze swojego grupowego konta w systemie GWD, przygotowuje wniosek o wypłatę zaliczki, dołącza wypełnioną przez siebie listę sprawdzającą oraz przesyła gotowy wniosek do beneficjenta. Na tym etapie beneficjent musi podpisać wniosek podpisem elektronicznym lub Profilem Zaufanym. Po podpisaniu dokumentów operatora składa dyspozycję do adekwatnego WFOŚiGW.
o ile beneficjent nie posiada podpisu elektronicznego, to wówczas musi wydrukować wniosek wraz z załącznikami, podpisać go odręcznie i samodzielnie złożyć do adekwatnego oddziału WFOŚiGW.


Wniosek o płatność po zakończeniu inwestycji


Po zakończeniu prac objętych dofinansowaniem w ramach programu "Czyste Powietrze" beneficjent musi dodatkowo wypełnić oraz złożyć wniosek o otrzymanie płatności. To właśnie na jego podstawie, WFOŚiGW, z którym została podpisana umowa, może wypłacić dotację za przeprowadzone inwestycje.
Do wniosku trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające wykonanie inwestycji, tj. faktury lub inne dokumenty księgowe, z których jasno wynika, jakie prace zostały wykonane oraz jakie materiały zostały zamontowane. o ile zapłata była dokonywana gotówką lub przelewem, to do wniosku trzeba również dołączyć dowody zapłaty.


Wniosek o płatność, podobnie jak pozostałe dokumenty, składa się elektronicznie w systemie Generatora Wniosków o Dofinansowanie. Osoby, które nie korzystają z dotacji z prefinansowaniem, mogą samodzielnie złożyć taki wniosek, podpisać go podpisem kwalifikowanym lub Profilem Zaufanym i przesłać do odpowiedniego WFOŚiGW. Wniosek może być również wydrukowany, podpisany odręcznie i złożony w formie papierowej do adekwatnego WFOŚiGW.
Osoby, które korzystają z najwyższego poziomu dofinansowania lub z dotacji z prefinansowaniem, nie będą mogły natomiast złożyć wniosku o płatność samodzielnie. Wniosek o płatność musi być złożony w ich imieniu przez operatora programu. Dopiero po przygotowaniu takiego wniosku, beneficjent może podpisać dokumenty, oraz przekazać je operatorowi, który wyśle wniosek do WFOŚiGW lub złożyć wniosek w wersji papierowej do adekwatnego funduszu.
WB
Idź do oryginalnego materiału