Kobiety Rakiety 2025: Siła, różnorodność i odwaga jako siła napędowa w świecie STEM

builder4future.pl 11 godzin temu

16 czerwca 2025 roku na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbyła się konferencja „Kobiety Rakiety 2025: Bój się i rób – różnorodne spojrzenia, wspólne wyzwania”, będąca finałem 9-miesięcznego programu mentoringowego Mentoring Female 2 Female. Jako patron medialny wydarzenia, magazyn Builder z dumą wspierał inicjatywę, która nie tylko promuje kobiety w obszarze STEM, ale także otwiera nowe perspektywy w architekturze, inżynierii i technologii.

Badania wskazują, iż około 30% kobiet rezygnuje z realizacji swoich marzeń zawodowych, gdy spotyka się z ostracyzmem społecznym lub strachem przed porażką. Raport UNESCO z 2022 roku podaje, iż w obszarach STEM, odsetek kobiet deklarujących brak wsparcia społecznego sięga 40%. Jednocześnie badanie Women in the Workplace 2023 przygotowane przez McKinsey & Company pokazuje, iż kobiety często zmagają się z tzw. syndromem oszustki – aż 60% respondentek przyznaje się do obaw, iż ich kompetencje nie są wystarczające, mimo doświadczenia i kwalifikacji. Te dane są alarmujące, ale jednocześnie podkreślają, jak ważne są inicjatywy takie jak konferencja Kobiety Rakiety, która stawia na odwagę w obliczu strachu i wspiera kobiety na drodze do rozwoju osobistego i zawodowego.

Konferencja była prawdziwym świętem kobiecej siły, odwagi i wsparcia.

Uczestniczki oraz goście mieli okazję wysłuchać prelekcji, paneli dyskusyjnych i pochylić się nad wspólnymi wyzwaniami, jakie czekają na kobiety w świecie nauki i techniki. Szczególną uwagę poświęcono różnorodności w środowiskach pracy oraz roli mentoringu w budowaniu kariery. W wydarzeniu wezmą udział inspirujące prelegentki, w tym: Katarzyna Gaweł, dyrektorka ds. DEI iForbes Women, Katarzyna Jarek, ekspertka ds. rozwoju innowacji i AI, Kalina Grela-Łężak, psycholożka i mentor oraz CEO Norman Benett, Marzena Maj, prezeska Fundacji Rodziny Maj która udowodnia po raz drugi, iż Pomaganie Buduje, Agata Hajduga, założycielka Fundacji Mentoring F2F oraz mentorki, wolontariuszki, ambasadorki i mentee, a także sponsorzy i partnerzy fundacji.

Mentoring F2F może się pochwalić imponującym bilansem – w tegorocznej edycji programu wzięły udział 62 mentorki, 57 studentek oraz 41 wolontariuszek z różnych krajów, działających w aż 6 językach. To niezwykłe osiągnięcie dowodzi rosnącej potrzeby wsparcia i siostrzeństwa w środowiskach technicznych i inżynieryjnych.

W tegorocznym programie wzięły udział studentki wszystkich wydziałów Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Łódzkiej oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Rosnąca z roku na rok liczba uczestniczek programu utwierdza Nas w przekonaniu, jak bardzo potrzebne są takie działania. Rośnie również liczba firm współpracujących z fundacją i wspierających jej działania. W konferencji uczestniczyło ok 250 osób oraz 150 on – line oglądając transmisje live na YouTube.

Pierwsza nagroda „Kobieta Rakieta”

Jednym z najbardziej emocjonujących momentów wydarzenia było wręczenie pierwszej w historii nagrody „Kobieta Rakieta”.

Bycie „Kobietą Rakietą” to przekształcanie strachu w siłę napędową. „Bój się i rób” – to znaczy wykorzystywać strach jako kompas, iż idziesz w dobrą stronę. W inżynierii każdy projekt to skok w nieznane. Kobiety mają wyjątkową umiejętność łączenia różnych perspektyw i budowania mostów między ludźmi i technologiami. Kobiety Rakiety to te, które nie czekają na pozwolenie – biorą sprawy w swoje ręce i zmieniają rzeczywistość wokół siebie.

Nagrodę otrzymała Katarzyna Nowak-Dzieszko – asystentka na Politechnice Krakowskiej i współzałożycielka Fundacji Wspierania Budownictwa Zrównoważonego. Jej zaangażowanie w projekty takie jak „Inżynierki przy kawie” czy Forum Kobiet stały się inspiracją dla wielu młodych kobiet wchodzących na trudne ścieżki kariery w STEM.

Bez patronatu i wsparcia nie byłoby programu

Program mentorski odbył się pod honorowym patronatem prorektora ds. studenckich AGH prof. Rafała Dańki oraz rektora Politechniki Krakowskiej prof. Andrzeja Szaraty. Do grona honorowych sponsorów samej konferencji Kobiety Rakiety dołączyło Miasto Kraków oraz Urząd Maszkowski Województwa Małopolskiego. Magazyn Builder, jako patron medialny, z dumą promował tę wyjątkową inicjatywę (jedyną taką skierowaną do studentek kierunków STE), której celem jest wzmacnianie pozycji kobiet w zawodach technicznych i inżynieryjnych. Warto podkreślić, iż zainteresowanie programem mentoringowym rośnie z każdą edycją – już po 8 minutach od otwarcia rejestracji zgłosiło się ponad 80 kandydatek, co pokazuje ogromne zapotrzebowanie na tego typu wsparcie.

Konferencja „Kobiety Rakiety 2025” to dowód na to, iż siła, różnorodność i odwaga są najważniejsze w budowaniu przyszłości w obszarze STEM. Jako magazyn Builder, wierzymy, iż takie inicjatywy są fundamentem zmian, które prowadzą do bardziej zrównoważonego i różnorodnego środowiska pracy. Kobiety Rakiety pokazują, iż strach można przekuć w siłę napędową, a różnorodność jest nie tylko wartością, ale także siłą, która napędza innowacje. Czekamy z niecierpliwością na kolejną edycję programu i kolejne historie sukcesu, które będą inspirować nowe pokolenia kobiet w STEM!

Zarejestruj się jako mentorka na edycję 2025-2026

https://forms.gle/BhVAdScezv1dS6Am6

FOTORELACJA

Evoto

Amina Dadache-Garus – Indywidualny Kadr

Idź do oryginalnego materiału