Kobiety w Budownictwie – konferencja „Nowa Ja” odpowiedzią na potrzeby branży budowlanej

builderpolska.pl 2 dni temu

7 marca 2025 roku odbyła się druga edycja konferencji Nowa Ja w Budownictwie. Temat przewodni wydarzenia “Moc Kobiet w budownictwie: kompetencje, które zmieniają przyszłość” był odpowiedzią na obecne potrzeby rynku, który w ostatnich latach ewoluował w kierunku większej otwartości na kobiety. Organizatorzy postawili na kompetencje, które warto rozwijać chcąc pozostać atrakcyjną jednostką na rynku pracy oraz poza nim.

Anna Żmuda, inicjatorka i organizatorka wydarzenia, pracując w branży budowlanej od kilkunastu lat po stronie generalnego wykonawcy jak i inwestora poznała sytuację kobiet w różnych środowiskach. Brak realnego wsparcia był impulsem do stworzenia wydarzenia, na którym głos zabiorą kobiety, które wykonują nie zawsze docenianą lub niewidoczną na co dzień pracę.

W trakcie obu edycji wydarzenia prelegentkami były kobiety, które od kilku lat pracują w budownictwie jak i te które mają ponad dwudziestoletnie doświadczenie. Do tej pory wystąpiły m.in. inżynierki budownictwa, kierowniczki budów, inspektorka nadzoru branży sanitarnej, radczyni prawna, ekspertki od marketingu, geodetka, czy członkini zarządu jednej z największych firm geotechnicznych. Różnorodność prezentacji oraz doświadczenia prelegentek wyróżnia tę konferencję na tle innych wydarzeń branżowych.

Nowa Ja jest niezależnym projektem, którego fundamentalne zasady wpisują się w nurt programu „Kobiety w budownictwie – wyrównanie szans, Komitetu „Kobieta i Mężczyzna” Okrągły Stół Kobiet. Nowa Ja to wydarzenie, które jest skierowane do kobiet, ale nie zamyka się na mężczyzn.

Zmniejszenie dysproporcji płciowej w budownictwie wymaga wszechstronnych inicjatyw, zarówno na poziomie edukacji, jak i zarządzania w firmach budowlanych, podkreśla Anna Żmuda. Już na wczesnym etapie edukacji warto organizować i zachęcać dziewczynki do uczestnictwa w warsztatach technicznych. Starsze koleżanki powinny mieć dostęp do programów mentoringowych lub wizyt w firmach, gdzie pracują kobiety chcące dzielić się wiedzą i doświadczeniem. W ostatnim czasie wachlarz inicjatyw wyrównujące szanse kobiet uległ znacznemu poszerzeniu, co jest dobrym prognostykiem na przyszłość.

Należy też pamiętać, iż przykład zawsze “idzie z góry”. Ważne, żeby osoby decyzyjne w organizacjach równo traktowały pracowników niezależnie od płci, otwarcie mówiły o równych szansach dla wszystkich i słowa zamieniały w czyny.

Idź do oryginalnego materiału