Park taborowy Kolei Wielkopolskich już niedługo powiększy się o kolejne 2 trójczłonowe jednostki spalinowe Atribo produkcji Pesy Bydgoszcz. Umowa na dostawę tych pojazdów z prawem opcji, umożliwiającym zakup kolejnych 2 egzemplarzy, została podpisana ze spółką Public Transport Service, która sprowadziła je z Włoch.
Fot. Koleje WielkopolskieW połowie maja Koleje Wielkopolskie otworzyły oferty w przetargu na dostawę 2 używanych spalinowych zespołów trakcyjnych z opcją na rozszerzenie zamówienia o kolejne 2 pojazdy. Zainteresowany realizacją zadania okazał się być tylko jeden podmiot, który dostarczył już wcześniej samorządowemu przewoźnikami 2 trójczłonowe jednostki spalinowe Atribo, wyprodukowane przez Pesę Bydgoszcz (wówczas we współpracy z Modertransem Poznań). Mówimy tu o spółce Public Transport Service, specjalizującej się w naprawach okresowych zespołów trakcyjnych przeznaczonych do obsługi połączeń regionalnych. Używane Atribo zostały sprowadzone do Polski z Włoch. PTS zaoferował te pociągi również tym razem, oczekując za realizację całego zamówienia, tj. wraz z prawem opcji, 84,38 mln zł w ujęciu brutto.
Oferta PTS zmieściła się zatem w budżecie KW, określonym na minimalnie wyższą kwotę, bo 84,43 mln zł. W dniu 16 czerwca doszło do podpisania umowy na ich dostawę. Używane pociągi, oznaczone jako SA136ATR (ostatecznie trzy litery stanowią nawiązanie do włoskiego oznaczenia ATR220), zgodnie z umową powinny dotrzeć do zamawiającego w ciągu 12 miesięcy od dnia jej zawarcia. Samorządowy przewoźnik poinformował jednak w komunikacie prasowym, iż dostawca deklaruje znacznie szybszą dostawę.
– Kilkanaście miesięcy temu zadeklarowaliśmy naszym pasażerom, iż dołożymy wszelkich starań, aby poprawić warunki podróżowania na liniach Poznań-Wągrowiec oraz Poznań-Wolsztyn. Dziś z satysfakcją możemy powiedzieć, iż zrealizowaliśmy tę obietnicę – mówi cytowany w informacji prasowej Marek Nitkowski, prezes zarządu KW.
Jak poinformowały KW, kolejne Atribo, które zasilą park taborowy spółki, zostały wyprodukowane w 2009 roku. Warto przypomnieć, iż dla Pesy Bydgoszcz umowa z Ferrovie del Sud Est na dostawę 13 egzemplarzy, zawarta w 2006 roku i rozszerzona w kolejnych latach o kolejnych łącznie 14 pojazdów, była pierwszym kontraktem eksportowym, który zapoczątkował falę sukcesów na włoskim rynku taborowym. Wśród włoskich przewoźników kolejowych na zakup Atribo zdecydowały się także Ferrovie Nord Milano (2 sztuki), Ferrovie Emilia Romagna (12 egzemplarzy egzemplarze) i wreszcie państwowa Trenitalia (44 sztuki). Część pojazdów trapiły jednak poważne problemy techniczne, co skutkowało ich wycofaniem z eksploatacji, a następnie odsprzedażą.
Jednocześnie pierwsze 2 sztuki Atribo, eksploatowane pierwotnie przez Ferrovie Nord Milano, które trafiły do KW po wcześniejszej naprawie okresowej na poziomie P4 (naprawie rewizyjnej) wraz z polonizacją, spisują się dobrze. Zarówno pod względem wyglądu zewnętrznego, jak i przestrzeni pasażerskiej, są one bliźniaczo podobne do innych SZT eksploatowanych przez KW, czyli dwuczłonowych pojazdów serii SA132 i SA134. Niestety nie mogą być z nimi łączone w dwuskłady – przede wszystkim z uwagi na fakt, iż Atribo w wersji na rynek włoski i dla samorządu województwa zachodniopomorskiego wyposażone są w sprzęgi samoczynne Scharfenbergera, natomiast w przypadku wspomnianych serii dwuczłonowych SZT zastosowano klasyczne sprzęgi śrubowe.

2 godzin temu







