Komu przysługuje dodatek stażowy? Korzystają z niego pracownicy budżetówki

4 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Dodatek za wysługę lat, zwany również dodatkiem stażowym, to świadczenie przysługujące określonym grupom osób. Mowa tutaj przede wszystkim o pracownikach zatrudnionych w sferze budżetowej. Ile wynosi dodatek za wysługę lat i kto konkretnie może na niego liczyć? Wyjaśniamy.


Czym jest dodatek stażowy i komu przysługuje?


Dodatek stażowy (inne nazewnictwo: dodatek za wysługę lat lub dodatek za wieloletnią pracę) to specjalne świadczenie, które jest wypłacane określonym grupom osób wraz z wynagrodzeniem zasadniczym. Rzeczony dodatek wzrasta wraz z każdym kolejnym przepracowanym rokiem.
Komu przysługuje dodatek stażowy? Na owo świadczenie mogą liczyć w osoby zatrudnione w sektorze publicznym. Mowa tutaj między innymi o: Reklama


urzędnikach; funkcjonariuszach służb mundurowych; pracownikach służby zdrowia; pracownikach opieki społecznej; kolejarzach; pracownikach sądów i prokuratur; nauczycielach.
W zależności od konkretnego zawodu dodatek stażowy przysługuje po przepracowaniu określonego okresu. W przypadku żołnierzy owo świadczenie jest przyznawane po 3 latach pracy. Policjanci mogą liczyć na dodatek już po 2 latach pracy, a pracownicy jednostek samorządowych po 5 latach pracy.
Co ciekawe, dodatek stażowy mogą również oferować firmy z sektora prywatnego. Jednak w ich przypadku realizowanie tego rodzaju świadczenia nie jest obowiązkowe.


Ile wynosi dodatek stażowy? Kwota rośnie z każdym kolejnym rokiem pracy


Kwota dodatku za wysługę lat jest uzależniona od stażu pracy oraz wynagrodzenia zasadniczego. Rośnie ona z każdym kolejnym rokiem zatrudnienia. Maksymalne wartości świadczenia zależą od konkretnego zawodu. Biorąc pod uwagę wcześniej przytoczone przykłady:
żołnierze mogą liczyć na dodatek stażowy po 3 latach pracy – wówczas wynosi on 3% wynagrodzenia zasadniczego i co 3 lata wzrasta o kolejne 3% aż do przepracowania 15 lat, potem dodatek rośnie o 1% za każdy kolejny rok pracy do osiągnięcia maksymalnego limitu 35%; policjanci mogą liczyć na dodatek stażowy po 2 latach pracy – wówczas wynosi on 2% wynagrodzenia zasadniczego i co roku wzrasta o kolejny 1% aż do przepracowania 20 lat, potem dodatek rośnie o 2% za każde kolejne 2 lata pracy do osiągnięcia 32%, maksymalny limit dodatku za wysługę lat w przypadku policjantów to 35% pensji zasadniczej; pracownicy samorządowi otrzymują dodatek stażowy po 5 latach pracy – wówczas wynosi on 5% wynagrodzenia zasadniczego i co roku wzrasta o kolejny 1% aż do przepracowania 20 lat i osiągnięcia maksymalnego limitu 20% pensji zasadniczej; nauczyciele otrzymują dodatek stażowy od 4. roku pracy – co roku wzrasta on o 1% aż do osiągnięcia maksymalnego limitu 20% pensji zasadniczej.


Dodatek za wysługę lat. Co się wlicza do stażu pracy?


Dodatek stażowy, jak sama nazwa wskazuje, zależy od stażu pracy. Co się do niego wlicza? Przede wszystkim są to poprzednie oraz obecne okresy zatrudnienia w ramach umowy o pracę. Co istotne – ów staż nie uwzględnia okresów prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz okresów zatrudnienia w ramach umów cywilnoprawnych (na przykład umowy zlecenie).


Do stażu pracy liczonego do dodatku za wysługę lat wlicza się również okresy pracy za granicą, służby wojskowej, prowadzenia gospodarstwa rolnego, studiów doktoranckich (nie dłużej niż 4 lata) czy pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Do tego trzeba również doliczyć okres, za który dany pracownik został przywrócony do pracy w ramach sądowej decyzji oraz czas, w którym pracownik miał skrócony okres wypowiedzenia, jeżeli dana umowa została rozwiązana z winy pracodawcy.
Idź do oryginalnego materiału