Statua Wolności stoi na Liberty Island, wyspie leżącej u ujścia rzeki Hudson, w zachodniej części Nowego Jorku. Jest nie tylko zabytkiem, ale też główną atrakcją turystyczną, która każdego roku przyciąga miliony odwiedzających. Według National Park Service (NPS), agencji rządu federalnego zarządzającej m.in. pomnikami narodowymi, co roku miejsce to odwiedza od 3 do 4 milionów osób.
Wycieczka pod Statuę Wolności? Mówią "nie" dużym grupom
Odwiedzających przybywa, co stanowi poważne wyzwanie dotyczące zarządzania przepływem turystów. Zwiedzanie podzielone jest na etapy. Pierwszym jest dotarcie do Liberty Island, podziwianie posągu z zewnątrz i spacer po wyspie. W zależności od zakupionego biletu, można wejść do wnętrza Statuy i na taras widokowy, by podziwiać panoramę Nowego Jorku. Możliwy jest też wjazd do korony statuy. Dodatkowo można odwiedzić muzeum.Reklama
Aby zarządzać rosnącymi tłumami i utrzymać dobre wrażenia odwiedzających, National Park Service wprowadził nowe zasady. Zakazał organizowania prywatnych, komercyjnych wycieczek, w których zwykle uczestniczą duże grupy turystów. “Mimo iż stanowią one zaledwie 4 proc. wszystkich odwiedzających, znacząco przyczyniają się do dużego tłoku na Liberty Island” - zapewnia NPS.
Okazuje się, iż w ciągu ostatniej dekady liczba tego typu wycieczek do Statuy Wolności wzrosła o 600 proc. Ich uczestnicy zostali posądzeni o powodowanie zatorów w najważniejszych miejscach, takich jak punkty wejścia, powierzchnie wystawowe i szlaki spacerowe. “Pogorszyło to ogólne wrażenia zwiedzających i naruszyło integralność pomnika” - argumentuje w wydanym oświadczeniu NPS.
Statua Wolności z przewodnikiem i w małej grupie
Zarządca Liberty Island informuje, iż ci, którzy przez cały czas wolą zwiedzanie z przewodnikiem, będą mogli skorzystać z mniejszych, prywatnych wycieczek organizowanych przez National Park Service lub autoryzowanych partnerów. “Doświadczenie pozostanie zarówno kameralne, jak i edukacyjne” - zapewnia NPS. Informuje, iż celem decyzji jest zachowanie równowagi między kulturowym znaczeniem zabytku a ochroną jego fizycznej struktury przed degradacją spowodowaną przeludnieniem.
Zarządca symbolu Stanów Zjednoczonych zapowiada też udoskonalenie programów edukacyjnych i zwiększenie dostępu do wyspy. Staraniom tym towarzyszą prace nad ulepszeniem infrastruktury Liberty Island. niedługo zwiedzający będą mieli do dyspozycji więcej toalet i poczekalni. Zostanie też podniesiony poziom bezpieczeństwa odwiedzających - zamontowane lepsze środków kontroli tłumu w godzinach szczytu.
Pomnik zaprojektował w XIX wieku francuski rzeźbiarz, Frédéric Auguste Bartholdi. A za konstrukcję ukrytej wewnątrz metalowej kratownicy odpowiadał Gustaw Eiffel. Postument zaś jest dziełem Amerykanina, Richarda Morrisa Hunta. W 1884 r. statua została przekazana ambasadorowi amerykańskiemu w Paryżu. Rok później przybyła do USA. Sześć lat wcześniej przetransportowano rękę z pochodnią. Ustawiono ją w Madison Square Park jako zachętę do zbierania datków na cokół.