Kontrola rolnika na polu. Prawnik wyjaśnia, jakie służby mogą ją prowadzić

10 godzin temu

Kontrola rolnika na polu jest możliwa przez wiele służb — wyjaśnia prawnik. Warto wiedzieć, jakie służby mogą wejść na pole i czego może dotyczyć kontrola.

Kontrola rolnika na polu, a także w gospodarstwie rolnym jest dozwolona. Tak w uproszczeniu wyjaśnia prawnik, którego poprosiliśmy o opinię. Chodzi o to, iż opublikowany na naszym portalu artykuł: „Kontrole na polach ruszyły pełną parą. Rolniku – sprawdź, czy jesteś gotowy”, wywołały oburzenie. Jednak jak wielu komentatorów pisało, ostrzegamy: Nie można „wygonić” lub „poszczuć psami” kontrolera. Warto wiedzieć, jakie służby mogą skontrolować rolnika na polu, kiedy może to nastąpić i czego może dotyczyć kontrola.

Artykuł: Kontrole na polach ruszyły pełną parą. Rolniku – sprawdź, czy jesteś gotowy, oburzył tysiące rolników. Setki komentarzy na naszych mediach społecznościowych i na portalu dotyczyło tego, iż służby nie mają prawa kontrolować rolnika na jego prywatnym polu. Pomysły na „pogonienie” bezprawnie wchodzących na cudzą własność były przeróżne, do zatrważających włącznie (liczne komentarze pod ww. artykułem).

Dlatego też poprosiliśmy prawnika o wyjaśnienie, kto ma rację. Kontrolujące służby, czy rolnicy…

Kontrola rolnika na polu — prawnik wyjaśnia

Cele kontroli na polu oraz w gospodarstwie mogą być różne. Generalnie służby mają prawo bez ostrzeżenia wejść na pole czy posesję rolnika.

Na przykład kontrola może się odbyć poprzez:

  • pobieranie próbek do badań,
  • żądanie pisemnych lub ustnych informacji i wyjaśnień,
  • wglądu do dokumentów związanych z przedmiotem kontroli,
  • żądania okazania i udostępniania danych,
  • sporządzania dokumentacji fotograficznej z przeprowadzonej kontroli.

Kiedy Policja może skontrolować rolnika na polu?

Policja może skontrolować rolnika na drodze publicznej, tak jak każdego uczestnika ruchu drogowego. Ponadto przepisy Prawa o ruchu drogowym policjanci mogą stosować poza drogami publicznymi, strefami zamieszkania i strefami ruchu. Krótko mówiąc, chodzi o uniknięcie zagrożenia bezpieczeństwa osób. Zatem Policja może skontrolować rolnika alkomatem w jego gospodarstwie lub na polu po wypadku lub stłuczce.

Kontrola rolnika na polu może dotyczyć m.in. trzeźwości podczas pracy maszynami

fot. Katarzyna Kupczak

Funkcjonariusze Policji mogą skontrolować na polu również stan techniczny pojazdów rolniczych. Ponadto mogą sprawdzić posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami, jak również sposób zabezpieczenia przewożonego ładunku.

Poza tym Policja ma prawo interweniować zawsze, gdy ma podejrzenie złamania prawa. Policja może podejmować czynności zapobiegające przestępstwom, wykroczeniom oraz innym zagrożeniom dla porządku publicznego. W konsekwencji policjant może skontrolować na polu rolnika także, gdy ma inne podejrzenie złamania prawa.

Kontrola rolnika na polu — z KRUS

KRUS może sprawdzić, czy ubezpieczony ma prawo podlegania ubezpieczeniu w KRUS. Ponadto KRUS może skontrolować, czy ubezpieczeni faktycznie prowadzą gospodarstwo rolne.

Straż Pożarna na polu

Ponadto rolnika może skontrolować na polu Straż Pożarna. Kontrola Straży Pożarnej może dotyczyć przykładowo sytuacji, gdy zgłoszono zagrożenie pożarowe, np. w związku z wypalaniem traw, czy też nieprawidłowego składowania materiałów łatwopalnych.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na polu

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (dalej: ARiMR) także może skontrolować rolnika na polu. Konkretnie chodzi o sprawdzenie schematy danych podanych przez rolnika dla uzyskania płatności bezpośrednich. Kontrola rolnika na polu, na miejscu w ramach płatności bezpośrednich do gruntów rolnych odbywa się dwoma metodami: inspekcji terenowej oraz „FOTO”.

Kontrola metodą inspekcji terenowej polega na przeprowadzeniu wywiadu terenowego i pomiarów terenowych najczęściej w oparciu na technice GPS, w odniesieniu do gruntów zadeklarowanych przez rolnika we wniosku.

Sprawdzenie metodą FOTO przeprowadza się na podstawie ortofotomapy (cyfrowe odwzorowanie terenu wykonane na podstawie zdjęć lotniczych lub zobrazowań satelitarnych) i na podstawie wywiadu terenowego. Kontrole metodą FOTO przeprowadza się na obszarach wybranych losowo oraz na podstawie analizy ryzyka.

PIORiN może wejść na pole i pobrać próbki

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa również ma uprawnienia do wejścia na pola. Co gorsza, jeżeli rolnik, w tym ogrodnik należy do „grupy ryzyka”, pobiera części roślin na zbadanie obecności środków ochrony roślin, w tym zakazanych. Ponadto może być wezwana przez sąsiada, którego nie poinformowano o zabiegu środkami ochrony roślin na pobliskim polu. I nie chodzi tylko o pszczelarza.

Kontrole innych służb na polu

Wizyta Sanepidu w gospodarstwie może dotyczyć chorób u zwierząt. Ponadto Sanepid może skontrolować rolnika prowadzącego małe przetwórstwo.

W bardzo szerokim zakresie rolnika może kontrolować inspekcja weterynaryjna.

Kolejną służbą, jaka może zawitać do gospodarstwa to Inspekcja Ochrony Środowiska. Kontrola inspektorów ochrony środowiska może dotyczy przykładowo:

  • przestrzegania przepisów o recyklingu pojazdów,
  • stosowania nawozów natural­nych i mineralnych w gospodarstwie (posiadanie planów nawozowych, maksymalnych dawek azotu, kart za­biegów agrotechnicznych),
  • sposobu przechowywania nawozów naturalnych,
  • sposobu odprowadzania ścieków,
  • sposobu utylizacji padłych zwierząt,
  • sposobu magazynowania odpadów z produkcji rolnej.
Idź do oryginalnego materiału