W ostatnich tygodniach w przestrzeni publicznej pojawiły się spekulacje dotyczące planowanej reformy systemu ubezpieczeń zdrowotnych rolników. W odpowiedzi na interpelację posłów Anny Gembickiej (PiS) i Jarosława Sachajki (Wolni Republikanie), Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesław Siekierski, odniósł się do tych doniesień, podkreślając, iż w tej chwili nie są prowadzone prace nad zmianą zasad opłacania składek zdrowotnych przez rolników.

Obecny system składek zdrowotnych rolników
Obecnie rolnicy opłacają składki zdrowotne w ramach Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Wysokość składki wynosi 1 zł za każdy pełny hektar przeliczeniowy użytków rolnych. W przypadku działów specjalnych produkcji rolnej, składka wynosi 9% od zadeklarowanej podstawy wymiaru składki, która nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie.
Propozycje zmian i reakcje
Wiceminister zdrowia, Wojciech Konieczny, wskazał, iż obecne stawki składek zdrowotnych nie odzwierciedlają sytuacji finansowej gospodarstw rolnych i zasugerował potrzebę ich podwyższenia. Jednakże Minister Siekierski podkreślił, iż jakiekolwiek zmiany w systemie ubezpieczeń rolników muszą być dokładnie przeanalizowane i skonsultowane z zainteresowanymi stronami.
Stanowisko Ministerstwa Rolnictwa
Minister Siekierski zaznaczył, iż obecnie nie ma planów wprowadzenia reformy systemu składek zdrowotnych dla rolników. Podkreślił, iż wszelkie zmiany w tym zakresie muszą uwzględniać specyfikę sektora rolniczego oraz zapewnić stabilność finansową gospodarstw rolnych.
Chociaż pojawiły się propozycje zmian w systemie ubezpieczeń zdrowotnych rolników, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie prowadzi w tej chwili prac nad ich wdrożeniem. Minister Siekierski zapewnił, iż wszelkie ewentualne reformy będą poprzedzone szerokimi konsultacjami z przedstawicielami sektora rolniczego.