Leżąca na południowo-zachodnim atlantyckim wybrzeżu Afryki Angola chce zmodernizować swoją armię. Została jednak zmuszona do wstrzymania wielu projektów w dziedzinie obronności, ponieważ nie wszystkie była w stanie sfinansować. Indyjski kredyt będzie dla niej w tej mierze dużym wsparciem.
Rosja traci wielki rynek dla swojej broni. Afrykański kraj wybrał Indie
Dodatkowo pożyczka, jakiej udzielił Angoli Narendra Modi, pozwoli afrykańskiemu państwu znacząco zmniejszyć zależność od rosyjskiego sprzętu wojskowego. Angola przez dekady była największym klientem rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego w Afryce Subsaharyjskiej. Reklama
W 2019 r. prezydent Lourenco dał choćby zielone światło na budowę fabryk produkujących rosyjską broń. Ale entuzjazm do tego przedsięwzięcia zgasł, gdy Rosja najechała Ukrainę w lutym 2022 r.
Pod koniec 2022 r. w wywiadzie dla Voice of America Lourenco przyznał, iż armia Angoli była zbyt długo uzależniona od technologii z czasów sowieckich i zaprosił Stany Zjednoczone do udziału w swoich programach zbrojeniowych. Ostatecznie to Angola dołączyła do Programu Partnerstwa Państwowego Departamentu Obrony USA we wrześniu 2024 r.
Indie zacieśniają więzi z Afryką. Porozumienie z Luandą ma najważniejsze znaczenie
Dla Indii obecne porozumienie z Luandą jest częścią strategii zacieśniania więzi z Afryką, gdzie New Delhi otworzyło 17 nowych ambasad w ciągu ostatniej dekady. Innym przejawem tej aktywności są pierwsze wspólne ćwiczenia morskie, jakie Indie przeprowadziły w kwietniu z krajami afrykańskimi. Współorganizowane z Tanzanią manewry Africa-India Key Maritime Engagement (AIKEYME) zgromadziły dziesięć państw wschodniej części kontynentu, sąsiadujących z Oceanem Indyjskim.
Indie są drugim partnerem handlowym Angoli po Chinach i również drugim co do wielkości importerem jej ropy naftowej. W latach 2023 i 2024 Indie wyeksportowały do Angoli towary o wartości 698 mln dolarów, a sprowadziły towary za prawie 3,5 mld dolarów, przy czym ropa stanowiła 90 proc. tej kwoty.