Zainteresowanie bankowością mobilną i internetową systematycznie rośnie. w tej chwili 25,3 mln osób korzysta z aplikacji mobilnych banków, a liczba aktywnych użytkowników bankowości internetowej wynosi 24 mln, wynika z najnowszego raportu NetB@nk za I kwartał 2025 r. opracowanego przez Związek Banków Polskich.
W I kwartale 2025 r. wzrosła liczba klientów logujących się co najmniej raz na kwartał do bankowości elektronicznej zarówno internetowej, jak i mobilnej. Liczba takich użytkowników wyniosła 25 mln, co
oznacza wzrost o 6 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Z najnowszych danych wynika także, iż liczba klientów banków aktywnie korzystających z bankowości internetowej wyniosła blisko 24 mln. W porównaniu do IV kwartału 2024 r. oznacza to 6 proc. wzrost. W tym samym okresie liczba rachunków
klientów indywidualnych z dostępem do bankowości internetowej nieznacznie wzrosła i osiągnęła poziom blisko 44,6 mln.
Przybyło także klientów ,,mobile only”, czyli osób, które logują się do aplikacji mobilnej co najmniej raz w miesiącu, nie korzystając z bankowości internetowej. Ich liczba, w ujęciu kwartalnym, wzrosła o 1 proc. osiągając poziom 18 mln użytkowników. Grupa ta ma w tej chwili 72 proc. udział wśród wszystkich
użytkowników aplikacji mobilnych.
Jednocześnie, nieznacznie, bo o 0,5 proc., spadła liczba klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw z dostępem do bankowości elektronicznej – w tej chwili wynosi ona 3,6 mln. Wzrosła za to liczba aktywnych klientów MŚP, która na koniec I kwartału wyniosła 2,5 mln, co oznacza wzrost o 1 proc. kw. do kw.
– Dane o liczbie umów dostępu do bankowości internetowej oraz liczbie aktywnych użytkowników aplikacji mobilnej potwierdzają utrzymujący się wzrost liczby klientów korzystających zdalnie z usług bankowych. W I kwartale 2025 r. liczba umów dostępu do bankowości internetowej przekroczyła 44,5 mln, natomiast liczba aktywnych użytkowników aplikacji mobilnej wzrosła o 1 proc. i przekroczyła poziom 25 mln – mówi Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich.
Dane za I kwartał 2025 r. wskazują także na istotne spadki w systemie Elixir – zarówno pod względem liczby komunikatów, jak i wartości obrotów. W porównaniu do IV kw. liczba komunikatów spadła o 2 proc., osiągając poziom 562 mln. Wartość obrotów spadła natomiast o 5 proc., do 2 301 mld. W systemie Express Elixir odnotowano mniejsze spadki. W I kwartale 2025 r. liczba transakcji w zmniejszyła się o 0,5 proc., natomiast wartość transakcji zmalała o 1 proc., osiągając poziom 72 mld zł.
Spadek liczby transakcji dotyczył także Systemu Euro Elixir, w którym odnotowano ich 6 proc. mniej niż w IV kwartale 2024 r. Ich liczba wyniosła 13,2 mln, a wartość ok. 90 mld, czyli o 8 proc. mniej niż w poprzednim kwartale.
Dane za I kwartał 2025 r. wskazują na utrzymujący się trend wzrostu zainteresowania bankowością mobilną i internetową w Polsce. Rośnie liczba użytkowników aplikacji mobilnych oraz osób korzystających z bankowości internetowej, a także klientów, którzy korzystają wyłącznie z aplikacji mobilnych. Choć zauważalny jest niewielki spadek w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, to liczba aktywnych użytkowników w tym obszarze wzrosła. Spadki w tradycyjnych systemach transakcyjnych wskazują na mniejszą aktywność w zakresie tradycyjnych transakcji, mimo rosnącej liczby użytkowników usług bankowych.
Źródło: ZBP