"Miasto duchów" nad Morzem Śródziemnym. Rozwija się tam mroczna turystyka

7 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Famagusta była niegdyś tętniącym życiem kurortem, którego serce biło w dzielnicy Warosia. To tam mieściły się luksusowe hotele, wieżowce oraz kluby nocne, które przyciągała gwiazdy kina - m.in. Elizabeth Taylor i Brigitte Bardot. Wszystko zmieniła inwazja Turcji na Cypr. W 1974 roku Warosia stała się "miastem duchów". Przez 46 lat wstęp na jej teren mieli nieliczni.


Warosia bywa również nazywana Maraş. Jest to dawna dzielnica turystyczna Famagusty - miejscowości kontrolowanej przez Cypr i Cypr Północny. W latach 60. kurort ten był niezwykle popularny wśród turystów - szczególnie tych o zasobnych portfelach. Wakacje w Famaguście spędzali m.in. Skandynawowie, Niemcy i Brytyjczycy.


Warosię odwiedzały gwiazdy kina. Dziś to "miasto duchów"


Przyjezdnych było tak wielu, iż władze Famagusty postanowiły wybudować w Warosie nowe hotele i apartamentowce. Stanęły wraz z nowymi restauracjami oraz klubami wzdłuż ciągnącej się od portu alei Johna F. Kennedy'ego. To m.in. w tym miejscu wybudowano Argo Hotel - ulubione miejsce pobytu gwiazdy kina Elizabeth Taylor. W dzielnicy wypoczywali także Brigitte Bardot i Richard Burton. Reklama


Czytaj także: Tam odpoczywają bogaci. Oto najbardziej luksusowe miejsca w Europie
Warosia była nazywana Nową Famagustą, zamieszkiwali ją głównie Grecy cypryjscy, podczas gdy w części nazywanej Starą Famagustą dominowali Turcy cypryjscy. W sumie liczba mieszkańców dzielnicy wynosiła 39 tys. osób. Po inwazji Turcji na Cypr w 1974 roku cała ludność Nowej Famagusty uciekła. Na ulice weszli żołnierze i odgrodzili dzielnicę od reszty miasta, nie pozwalając nikomu na wejście na jej teren. Przez kolejne kilkadziesiąt lat Warosia była zamknięta i zamieniała się w "miasto duchów".


Turcja chce, by Warosia znów była kurortem


W 2019 roku władze Turcji i nieuznawanego Cypru Północnego zdecydowały o przywróceniu dzielnicy jej pierwotnego turystycznego charakteru. Postanowiono, iż budynki zostaną zinwentaryzowane i wyremontowane. Jak podawał wówczas serwis t24.com.tr - koszt modernizacji oszacowano na 10 mld dolarów. Plany te spotkały się z krytyką ONZ i UE. Turcję wezwano do kontynuowania negocjacji mających na celu rozwiązanie konfliktu z Cyprem.


Dzielnicę odwiedzają miłośnicy tzw. mrocznej turystyki


W 2020 roku Warosię częściowo otwarto dla turystów. Od tej pory goście mogą zwiedzać niektóre ulice dzielnicy w wyznaczonych godzinach. Hubert Faustmann, profesor z Uniwersytetu w Nikozji, zasugerował w rozmowie z dziennikiem "Daily Express", iż władze zdecydowały się na ten krok, gdyż zamknięta strefa i tak była od dawna celem nielegalnych wycieczek.
"Ta część miasta znalazła się w czołówce miejsc turystycznych pod względem nielegalnej turystyki, dlatego zaczęto otwierać pewne części Warosi i w tej chwili jest to miejsce turystyczne z wycieczkami z przewodnikiem, rowerami elektrycznymi, pojazdami i kawiarniami" - wyjaśnił.


Jak podaje "Daily Express" "miasto duchów" w Famaguscie odwiedzają miłośnicy tzw. mrocznej turystyki. Jest to trend, do którego popularności przyczynił się TikTok. Polega on na odwiedzaniu miejsc, w których wydarzyły się jakieś tragedie (np. wojny, czystki ludności, katastrofy, starcia grup przestępczych). Przykładem mrocznej turystyki są np. wycieczki do Strefy Czarnobylskiej czy faweli w Rio De Janeiro.
Idź do oryginalnego materiału