MON, KOWR I LASY PAŃSTWOWE ŁĄCZĄ SIŁY -powstanie Tarcza Wschód

1 tydzień temu

Program „Tarcza Wschód” to nowa inicjatywa, która ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa kraju poprzez ścisłą współpracę Ministerstwa Obrony Narodowej, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) oraz Lasów Państwowych. Podpisane w siedzibie MON porozumienia regulują zasady wspólnego działania w zakresie udostępniania terenów wzdłuż północnej i wschodniej granicy Polski.

W imieniu MON dokument podpisał sekretarz stanu Cezary Tomczyk, KOWR reprezentował Henryk Smolarz, a Lasy Państwowe – Witold Koss. W spotkaniu uczestniczył również wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski. Porozumienia te powstały w wyniku uzgodnień między Departamentem Infrastruktury MON a partnerami z KOWR i Lasów Państwowych, w ramach Narodowego Programu Odstraszania i Obrony – „Tarcza Wschód”.

Wspólne działania skupiają się na odpowiednim przygotowaniu terenów przygranicznych do celów obronnych – poprzez ich adaptację i dostosowanie, z poszanowaniem środowiska naturalnego. Planowane są prace inżynieryjne tylko tam, gdzie naturalne przeszkody okażą się niewystarczające.

Współpraca z KOWR

Zawarte porozumienie reguluje zasady przekazywania MON gruntów z Zasobów Własności Rolnej Skarbu Państwa, znajdujących się w pasie do 500 metrów od granicy z Białorusią i Rosją. MON będzie wskazywać konkretne nieruchomości, które mogą mieć znaczenie strategiczne, przy czym najczęściej będzie chodzić jedynie o ich części. Przed przekazaniem, wojsko opracuje i sfinansuje projekty podziału geodezyjnego tych terenów.

W przypadku nieruchomości nieobjętych dzierżawą, będą one przekazywane MON w trwały zarząd zgodnie z ustawą z 1991 r. W odniesieniu do terenów będących w dzierżawie – KOWR nie będzie przedłużał umów, a nowe będą zawierać zapisy pozwalające na wyłączenie działki z użytkowania po zakończeniu sezonu wegetacyjnego.

Współpraca z Lasami Państwowymi

Porozumienie z Lasami Państwowymi dotyczy podobnych działań na terenach leśnych wzdłuż granicy. MON i Lasy Państwowe zobowiązały się do realizowania wszelkich działań z poszanowaniem środowiska, minimalizując ich negatywny wpływ i jednocześnie – tam gdzie to możliwe – poprawiając stan lasów.

Czym jest Tarcza Wschód?

„Tarcza Wschód” to kompleksowy program obronny, który ma za zadanie zwiększyć zdolność kraju do reagowania na zagrożenia, poprawić mobilność i ochronę wojsk, utrudnić działania przeciwnika, a także chronić ludność cywilną. Kluczowym celem jest stworzenie długiego pasa infrastruktury obronnej wzdłuż wschodniej granicy, z wykorzystaniem zasobów państwowych i minimalnym wpływem na mieszkańców i środowisko. Tam, gdzie nie będzie możliwe prowadzenie prac inżynieryjnych, planuje się utworzenie punktów składowania – głównie na terenach samorządowych.

IJHARS rozpoczęła intensywne kontrole owoców i warzyw

Całość działań ma charakter strategiczny i przygotowawczy, a ich realizacja już się rozpoczęła.

Idź do oryginalnego materiału