Groźna / niegroźna mszyca
Szkodniki wylęgają się z larw w kwietniu. Po żerowaniu na pąkach przemieszczają się na spodnią stronę liści oraz najmłodsze pędy i można powiedzieć, iż to właśnie te części roślin najbardziej sobie upodobały. Chociaż na początku lata cześć osobników migruje na inne gatunki to część pozostaje na wiśniach i czereśniach do końca sezonu. Ich kolonie latem bywają ogromne, co widać na załączonych zdjęciach. Hektarowa kwatera wiśni przy dużej presji może być zasiedlana przez miliony osobników, a tak duża populacja pozostawiona bez ochrony może powodować straty.
Efektem żerowania szkodnika mogą być duże straty w szkółkach o młodych nasadzeniach. Przy dużej presji w wiśniowych i czereśniowych sadach towarowych wzrost młodych pędów, na których żeruje zostaje zahamowany. Następnie liście skręcają się w charakterystyczny sposób, zasychają i opadają.

Zwalczanie mszycy wiśniowo-przytuliowej
Progiem szkodliwości jest zaledwie jedno drzewo na 50, na którym znajdziemy kolonie mszycy. Sadownicy raczej nie skupiają się na zabiegach przeciwko omawianemu szkodnikowi, który jest zwalczany przy okazji zabiegów przeciwko groźniejszym mszycom, czyli mszycy jabłoniowej czy mszycy jabłoniowo-babkowej. Niestety lista zarejestrowanych substancji jest bardzo krótka i nie zanosi się na to, iż na rynek wejdą nowe substancje…
Przy dużej presji wiosną i latem możemy zdecydować się na zabieg produktem opartym na acetamiprydzie (np. Mospilan 20 SP). Wówczas korzystne będzie dodanie do produktu adiuwanta. Jeszcze w tym roku możemy wykonać zabieg produktami opartymi na spirotetramacie, które również mają rejestracje w wiśniach i czereśniach (np. Movento 100 SC). Przypominamy jednak, iż zostaną one wycofane ze sprzedaży w Polsce 30 czerwca 2025 roku, a ze stosowania 31 października 2025 roku.
Pamiętamy również, aby nie wykonywać zabiegów zwalczających podczas kwitnienia!
Sady amatorskie
Z racji faktu, iż latem żerowanie szkodnika ogranicza się niemal wyłącznie do młodych przyrostów i młodych liści, amatorzy mogą zdecydować się na wycinanie i palenie porażonych pędów. jeżeli nie chcemy stosować produktów chemicznych i mamy kilka drzew będzie to dobre rozwiązanie. W przypadku sadów towarowych nie jest ono wykonalne i nie jest praktykowane.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.