Nowy rekord w biurach podróży. Polacy coraz częściej wybierają te wycieczki

5 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Padł nowy rekord liczby klientów korzystających z biur podróży. Tylko do maja br. na zakup takiego wyjazdu zdecydowało się 3,7 mln Polaków, informuje "Rzeczpospolita", powołując się na dane Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego (TFG).


Według najnowszych danych TFG w kwietniu biura podróży miały 107,5 tys. klientów, informuje "Rzeczpospolita". To kilka więcej niż rok wcześniej. Wyraźny wzrost widać jednak wśród tych, którzy zdecydowali się na wyjazdy zagraniczne czarterowe. W tym przypadku wzrost sięgnął 3 proc.


Czarterowe wyjazdy zagraniczne najpopularniejsze


W kwietniu br. chętnych na wyjazdy za granicę czarterami było 383,9 tys. - o 3 proc. więcej rok do roku. Podróże zagraniczne innym środkiem transportu wybrano 134,5 tys. razy (w tej grupie odnotowano spadek zainteresowania o 3 proc. rok do roku). Wyjazdy krajowe wybrano w tym okresie 183 tys. razy (-4 proc. rok do roku), natomiast łącznie biura podróży w kwietniu br. miały 701,5 tys. klientów. Reklama


W maju statystyki ponownie wskazały na największą popularność wycieczek zagranicznych czarterowych. Stanowiły one 475 tys. wycieczek z puli 756 tys. sprzedanych w tym miesiącu. W sumie w tym okresie sprzedano jednak o 5 proc. mniej wycieczek niż rok wcześniej, bowiem czartery zyskały na popularności, jednak inne wycieczki straciły w statystykach:


zagranica, wycieczki czarterowe - wzrost o 17 proc. rok do roku,zagranica, inne środki transportu - spadek o 4 proc. rok do roku,kraj i bliska zagranica - spadek o 38 proc. rok do roku.


Nowy rekord sprzedaży w biurach podróży


W całym pierwszym kwartale zauważalny był spadek dynamiki wzrostu sprzedaży wyjazdów z biurami podróży. Dziennik informuje jednak, iż kwiecień i maj przyniosły delikatną poprawę tych wyników, a w sumie liczba klientów biur podróży od stycznia do maja sięgnęła rekordowych 3,87 mln osób. "Rzeczpospolita" kwituje, iż "był to rekordowy wynik w historii polskiego rynku turystyki zorganizowanej. Lepszy od zeszłorocznego o 3 procent."
Najwięcej umów biura podróży zawarły w tym okresie w styczniu - ponad 338,6 tys. umów, to o ponad 37 tys. więcej niż w styczniu ubiegłego roku.
"Rz" dodaje, iż takie wyniki podnoszą także wpłaty na rzecz TFG. Suma operacji zgromadzonych w Turystyczny Fundusz Gwarancyjny "przebiła barierę pół miliarda i sięgnęła 508,3 miliona złotych, a w Turystycznym Funduszu Pomocowym 350 milionów złotych.
Składki na TFG są wpłacane przez biura podróży i innych organizatorów turystyki, którzy oferują i sprzedają wycieczki. Składki te są przekazywane do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Idź do oryginalnego materiału