Orlen i NCBR rozpoczęły nabór w programie NEON III z budżetem prawie 200 mln zł

5 dni temu

Warszawa, 29.04.2025 (ISBnews) – Orlen i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) uruchomiły nabór w trzecim konkursie grantowym wspólnego przedsięwzięcia pn. NEON III. Budżet programu to 196 mln zł, przeznaczony na rozwój najciekawszych rozwiązań technicznych, technologicznych i cyfrowych w trzech obszarach tematycznych: dekarbonizacja, cyfryzacja i gospodarka obiegu zamkniętego. Nabór potrwa do 30 czerwca br.

W ramach konkursu NEON III, Orlen i NCBR zamierzają znaleźć partnerów wśród przedsiębiorstw, instytucji naukowych i technologicznych, które wsparłyby m.in. rozwój nowych lub udoskonalonych systemów i technologii z obszarów będących w spektrum zainteresowania Orlenu, zgodnie z nową Strategią 2035.

“To tematy związane z dekarbonizacją, bardzo silnie powiązane z regulacjami, naturalnym wykorzystywaniem zasobów i zrównoważonym rozwojem, od których zależy przyszłość Orlenu” – powiedział dyrektor biura innowacji i rozwoju technologii w Orlenie Arkadiusz Majoch podczas konferencji prasowej.

Wśród potencjalnych projektów w ramach konkursu wymienił produkcję nowych biopaliw, szczególnie dla lotnictwa, wykorzystanie dwutlenku węgla jako surowca, wykorzystanie energii odnawialnej jako surowca chemicznego do produkcji wodoru, a także cyfryzację i digitalizację, choćby w kontekście inwestycji w morskie farmy wiatrowe.

“Oczekujemy rozwiązań, które będą wykorzystywać surowce odpadowe lub biomasę, w żaden sposób nie zagrażające bezpieczeństwu żywnościowemu kraju” – dodał.

Poziom finansowania dla jednostek naukowych wynosi 100% kosztów kwalifikowanych, a dla przedsiębiorstw od 25 do 80% kosztów kwalifikowanych.

“Mam nadzieję, iż efektem tego konkursu będą interesujące projekty, które potem będą miały szansę na wdrożenie w przemyśle rafineryjnym” – powiedział dyrektor NCBR Jerzy Małachowski.

Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 296,95 mld zł w 2024 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału