Oświadczenie Fed-u w sprawie stóp proc. W co gra Jerome Powell?

cryps.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Fed


Federalny Komitet Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej (Fed) podjął decyzję o utrzymaniu referencyjnych stóp funduszy federalnych na poziomie 5,25–5,50%, jednocześnie przewidując jedną obniżkę stóp procentowych w tym roku.


  • Fed utrzymał referencyjne stopy funduszy federalnych na poziomie 5,25–5,50%, jednocześnie przewidując jedną obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych w 2024 roku,
  • Wskaźniki inflacji wskazują na skromny postęp w kierunku celu 2%, a rynki kryptowalut i akcji zareagowały na te informacje wzrostem cen.

Utrzymanie stóp procentowych przez Fed

Fed, zgodnie z oczekiwaniami, utrzymał referencyjne stopy funduszy federalnych na poziomie 5,25–5,50%. Decyzja ta wynika z umiarkowanego postępu w kierunku osiągnięcia celu inflacyjnego na poziomie 2%. W poprzednich oświadczeniach politycznych bank centralny Stanów Zjednoczonych narzekał na brak postępu, jednak w tej chwili użyto terminu „skromny” postęp.

SUMMARY OF FED DECISION (6/12/24):

1. Fed leaves rates unchanged for 7th straight meeting

2. Officials raise 2024 inflation forecast from 2.4% to 2.6%

3. Median forecasts shows just 1 rate cut in 2024

4. Median forecast shows 100 bps of rate cuts in 2025

5. Fed says…

— The Kobeissi Letter (@KobeissiLetter) June 12, 2024

Aktualizacja prognoz gospodarczych przez Fed pokazuje, iż mediana oczekiwań dotyczących stopy funduszy federalnych na koniec 2024 roku wynosi teraz 5,1% w porównaniu z 4,6% trzy miesiące temu. Oznacza to, iż instytucja ta spodziewa się tylko jednej obniżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych w tym roku, w porównaniu do wcześniejszych prognoz zakładających 75 punktów bazowych.

Warto mieć na uwadze to, iż niektórzy amerykańscy senatorowie – np. Elizabeth Warren prosili Fed o obniżkę stóp procentowych. Te bowiem utrzymywane na wysokim poziomie, pozostają uciążliwe dla Amerykanów.

Reakcje rynków finansowych

Raport dotyczący indeksu cen towarów i usług konsumenckich (CPI) w USA za maj wykazał spowolnienie inflacji, co wpłynęło na gwałtowny wzrost rynku kryptowalut, i akcji. Uwzględniając go, inwestorzy zwiększyli swoje oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych przez Fed, co spowodowało, iż cena bitcoina (BTC) wzrosła do 69 100 dolarów.

Skok cenowy widoczny jest również na czołowych altcoinach. Cena ethera (ETH) i binance coina (BNB) wzrosła o ponad 2% w ciągu doby, a Solana (SOL) zyskała ponad 5% w tym samym czasie. Obok wyraźny wzrost odnotowały również giełdy w USA: Nasdaq zyskał 1,7%, a S&P 500 wzrósł o 1%.

Idź do oryginalnego materiału