Madagaskar i Francja od wielu dziesięcioleci toczą spór o prawo do posiadania Wysp Rozproszonych. Chodzi o maleńki, niezamieszkały archipelag na Oceanie Indyjskim. W jego skład wchodzą cztery koralowe wyspy oraz grupa wysp, które pozostają pod administracją francuską. Choć żadna z nich nie jest zamieszkana, to na części znajdują się posterunki wojskowe, regularnie odwiedzane przez patrole.
Francja nie chce oddać Wysp Rozproszonych. Wszystko przez ogromne złoża gazu
Wyspy Rozproszone mimo swoich małych rozmiarów są jednak najważniejsze zarówno dla Francji, jak i władz na Madagaskarze. Wszystko dlatego, iż położone Kanale Mozambickim leżą na ogromnych złożach gazu, odkrytych w 2012 roku. Zasoby porównywane są do tych w Zatoce Perskiej i na Morzu Północnym.Reklama
Tamtędy prowadzi również istotny szlak handlowy wiodący z Azji, wzdłuż brzegów Afryki, do Europy. Nabrał on znaczenia zwłaszcza po powtarzających się od ponad roku atakach jemeńskich rebeliantów Huti na statki i okręty przepływające przez Morze Czerwone.
Madagaskar co najmniej od lat 60. ubiegłego wieku, kiedy uzyskał niepodległość od Francji, domaga się zwrotu tych wysp - na razie jednak bezskutecznie. Francuscy przywódcy zgodzili się na suwerenność Madagaskaru, ale Wyspy Rozproszone uznali za swoje terytoria zamorskie. W latach 70. XX w. generał Charles De Gaulle tłumaczył, iż muszą pozostać przy Francji, bo na nich przeprowadzane będą próby nuklearne. Choć nigdy do nich nie doszło, Francja nie zrzekła się praw do ich posiadania.
OZN naciska na Francję ws. Wysp Rozproszonych. Macron wykonał krok
W sprawie Wysp Rozproszonych na Francję naciska m.in. Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), która już w 1979 r. przyjęła rezolucję wzywającą do oddania wysp Madagaskarowi, arbitralnie od niego oddzielonych.
Po latach udawania, iż sprawa nie istnieje, Francja wreszcie zgodziła się na rozmowy, które - według planów - mają się rozpocząć w Paryżu ostatniego dnia czerwca. Prezydent Macron nie obiecał zwrotu wysp, ale w Antananarywie zapowiedział, iż paryskie spotkanie będzie okazją do "otwarcia wspólnych perspektyw rozwoju i współpracy".
Dla Madagaskaru wyspy to nie tylko możliwość wzbogacenia się dzięki wydobyciu gazu, ich odzyskanie oznacza również dokończenie procesu dekolonizacji, który rozpoczął się w 1958 r. A optymistów na Madagaskarze nie brakuje, zwłaszcza po ubiegłorocznej zgodzie Wielkiej Brytanii na przekazanie sąsiedniemu Mauritiusowi archipelagu Czagos, o który spór również toczył się przez dziesiątki lat.
Do Wysp Rozproszonych zaliczamy: Bassas da India (atol koralowy między Madagaskarem a Mozambikiem), Europa (niewielka wyspa, również pomiędzy Madagaskarem a Mozambikiem), Juan de Nova (wyspa koralowa w Kanale Mozambickim), Glorieuses (grupa wysp na północny zachód od Madagaska) oraz Tromelin (samotna wyspa na północny wschód od Madagaskaru).