PE przekaże 280 mln euro na odbudowę po powodzi. Duże środki także dla Polski

9 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Parlament Europejski zdecydował w środę o uruchomieniu ponad 280 mln euro z unijnego Funduszu Solidarności (FSUE) na wsparcie państw dotkniętych powodziami. Chodzi o wydarzenia z września i październiku ubiegłego roku. Duże środki trafią również do Polski.


Fundusz Solidarności UE działa od 2002 roku. Dotychczas przeznaczył ponad 9,6 mld euro na pomoc po 136 kryzysach. Wsparcie po katastrofach naturalnych i zagrożeniach zdrowia publicznego trafiło do 24 państw członkowskich i innych państw spoza UE.


UE wesprze odbudowę po powodzi. Tyle trafi do Polski


W środę Parlament Europejski zdecydował o przekazaniu 280,7 mln euro z budżetu FSUE na wsparcie popowodziowe państw dotkniętych tym żywiołem w 2024 roku. Pieniądze trafią do Austrii, Polski, Czech, Słowacji, Mołdawii oraz Bośni i Hercegowiny.


Polska otrzyma z tego funduszu 76 mln euro (ponad 320 mln zł) na odbudowę po powodzi. To środki, które zostaną przeznaczone na naprawę zniszczonej infrastruktury, działania pomocowe, tymczasowe zakwaterowanie poszkodowanych oraz przedsięwzięcia zapobiegające przyszłym katastrofom.Reklama


"Parlament po raz kolejny wspiera obywateli w potrzebie. Po dzisiejszym głosowaniu dodatkowe środki zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom ubiegłorocznych tragicznych powodzi w Austrii, Polsce, Czechach, Słowacji, Mołdawii oraz Bośni i Hercegowinie" - mówił Andrzej Halicki (KO), sprawozdawca projektu w PE.
W Strasburgu Halicki podkreślił, iż ponad 300 mln złotych trafi do polskich samorządów w celu naprawy infrastruktury, dróg, mostów, szkół i budynków.
"Upominamy się o to, by Europejski Fundusz Solidarności, a także inne tego rodzaju fundusze były również uwzględnione w przyszłej perspektywie budżetowej"- dodawał.


Odbudowa po powodzi. Czesi z największym wsparciem UE


Z Funduszu Solidarnościowego Czechy mają otrzymać 114 mln euro, a Austria - 42,8 mln euro. W wypadku pozostałych państw kwoty są mniejsze.
Europosłowie zauważają potrzebę dalszego wzmacniania budżetu FSUE. Zaznaczyli, iż w nadchodzących wieloletnich budżecie UE konieczne jest zabezpieczenie większych środków na ten fundusz, aby skuteczniej reagować na rosnącą liczbę klęsk żywiołowych wywołanych zmianami klimatycznymi.
Polska pod koniec listopada 2024 roku wystąpiła do Komisji Europejskiej o pomoc finansową w związku z powodzią, która miała miejsce na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i lubuskiego. Wówczas łączna kwota wydatków i strat poniesionych w infrastrukturze szacowana była na ponad 13 mld zł.
Idź do oryginalnego materiału