Pfizer kupuje w Chinach eksperymentalny lek na raka

7 godzin temu

Pfizer zakupi eksperymentalny lek stosowany w terapii na niektóre typy nowotworów od chińskiej firmy 3SBio za 1,25 mld dolarów. Transakcja będzie miała charakter gotówkowy. Firma dodatkowo od 2024 roku prowadzi program inwestycyjny dla chińskich firm biotechnologicznych o wartości 1 mld dolarów.

Dla Pfizera chiński lek kandydacki SSGJ-707 firmy 3Sbio jest tym ważniejszy, iż ma on być używany w terapii niedrobnokomórkowego raka płuc, przerzutowego raka jelita grubego i nowotworów ginekologicznych. Istotny jest zwłaszcza ten pierwszy, nazywany czasem „rakiem palaczy”. Pfizer poza 1,25 mld dolarów płatnych z góry zawarł też w umowie obietnicę wypłaty dalszych 4,8 mld dolarów, jeżeli zostaną osiągnięte odpowiednie etapy w rozwoju i komercjalizacji leku – kamienie milowe.

Umowa obejmuje rozwój, produkcję i komercjalizację leku, przy czym Pfizer posiada licencję na wyłączność poza Chinami oraz opcję do uzyskania praw do komercjalizacji w tym kraju. Substancja czynna SSGJ-707 ma być produkowana w Sanford w Karolinie Północnej, zaś sam lek wytwarzany w McPherson w Kansas.

SSGJ-707 przechodzi w tej chwili badania kliniczne w Chinach, zaś jeszcze do końca obecnego roku mają się zacząć pierwsze badania III fazy klinicznej. 3SBio poinformowało także, iż lek otrzymał zgodę od amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków na dopuszczenie do obrotu w ramach Investigational New Drug.

3SBio jest medtechem średniej wielkości w branży farmaceutycznej – ma już swoje zakłady w Chinach i Włoszech, a produkty firmy w 2024 roku były sprzedawane w 20 krajach.

Po zamknięciu transakcji, co ma nastąpić w III kw. 2025 roku, Pfizer planuje zainwestowanie 100 mln dolarów w 3SBio. Akcje chińskiej firmy wzrosły o 35% w Hongkongu po ogłoszeniu transakcji, co podniosło jej wycenę do 6 mld dolarów.

Według analityków jest to kolejna umowa pokazująca, iż chińskie medtechy i biotechy stają się ważnymi aktywami, rozważanymi przez wielkie koncerny farmaceutyczne, które chcą uzupełnić swoje portfolio lekowe i zwiększyć obecność na rynku chińskim, mimo wojny handlowej między Pekinem a Waszyngtonem oraz zapowiadanych ceł na produkty farmaceutyczne, co stwarza duże ryzyko dla branży.

Według umowy ujawnionej przez chińskie media, Pfizer w listopadzie 2024 roku zawarł umowę inwestycyjną, na mocy której zamierza zainwestować około 1 mld dolarów w Chinach latach 2025-2030 w lokalne medtechy i biotechy. Jak stwierdził w wywiadzie dla chińskiego portalu ekonomicznego Sina Jean-Christophe Pointeau, prezes ds. operacji Pfizera w Chinach, inwestycja na ma być także przeznaczona na przyspieszenie wprowadzania nowych leków i poprawę diagnostyki w Chinach, także na obszarach wiejskich. Nazwana China 2030 inicjatywa ma spowodować wprowadzenie do 2030 roku 60 nowych leków na rynek chiński i prawdopodobnie światowy i zwiększyć dostępność w Chinach leków ratunkowych i szczepionek. W Chinach ma być także otwarte nowe centrum badawcze prowadzące m.in. badania kliniczne fazy III.

Idź do oryginalnego materiału