Polskie Linie Lotnicze LOT podpisały umowę dotyczącą przewozów lotniczych oraz operacji medycznych MEDEVAC w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności UCPM.
Mechanizm UCPM (Union Civil Protection Mechanism) został stworzony przez Komisję Europejską dla zapewnienia szybkiej i dobrze skoordynowanej pomocy w sytuacjach klęsk i katastrof, jak kryzysy humanitarne, klęski żywiołowe, epidemie lub pandemie.
Umowę z LOT z ramienia rządu RP podpisała Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS), sam zaś rescEU oznacza stworzenie europejskiej rezerwy zasobów strategicznych ochrony ludności, takich jak flota ewakuacyjna mogąca działać zarówno na morzu, poprzez transport lądowych i powietrzny, szpitale polowe oraz zapasy medyczne. Zasoby te będą uruchamiane w sytuacjach, w których skala zagrożenia przerasta możliwości reagowania jednego państwa członkowskiego UE. Polska w rescEU jest jednym krajem-koordynatorem dedykowanych zdolności lotniczych.
Umowa zakłada, iż Polska będzie utrzymywała w stałej gotowości trzy maszyny: dwa wielozadaniowe zdolne do transportu 65 osób lub 19 ton ładunku oraz maszyny specjalnej przystosowanej do transportu MEDEVAC. O ile dwa pierwsze znajdują się w dyspozycji Sił Powietrznych (są to transportowe C-130), o tyle ostatni będzie zapewniany przez PLL LOT i specjalnie przeznaczony do misji MEDEVAC. Oznacza to przystosowanie do transportu co najmniej 16 pacjentów leżących lub 6 w stanie intensywnej terapii. Operacje tego typu mają być realizowane na dystansach średnich bez międzylądowań, co oznacza działania na terenie Europy lub jej bliskiego sąsiedztwa.
„Realizacja operacji lotniczych na zlecenie Komisji Europejskiej w ramach programu rescEU jest potwierdzeniem strategicznej roli PLL LOT jako narodowego przewoźnika, który nie tylko łączy Polskę z Europą i światem, ale również, dzięki doskonałemu przygotowaniu od strony załogowej i operacyjnej, sprawdza się w sytuacjach nadzwyczajnych” – stwierdziła Dorota Dmuchowska, członek zarządu ds. operacyjnych Polskich Linii Lotniczych LOT.
Jak zaznaczył Jan Rajchel, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, RARS realizuje już szereg projektów z programów wzmacniających narodowe i europejskie zdolności w zakresie reagowania kryzysowego zaś nawiązanie współpracy z LOT „zwiększa nasze możliwości operacyjne, skraca czas reakcji i podnosi skuteczność działań”.
Umowa zakłada, iż maszyna wybrana do operacji MEDEVAC przez krajowego przewoźnika będzie w gotowości do wykonywania operacji lotniczych 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu z doświadczonymi załogami w trybie dyżurowym. Wszystkie misje mają być uzgadniane we współpracy z Zespołem Koordynacyjnym RARS i zespołem medycznym wyznaczonym na mocy umowy przez RARS.