Podwyższenie alimentów na dziecko. Oto co należy wskazać w pozwie

5 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Wzrost kosztów utrzymania lub zmiany w życiu dziecka często sprawiają, iż wcześniej ustalone alimenty przestają być wystarczające do pokrycia wszystkich wydatków. W takich przypadkach warto złożyć pozew o podwyższenie alimentów i co najważniejsze, odpowiednio go uzasadnić. Jak napisać wniosek o pozew o podwyższenie alimentów na dziecko?


Kiedy można złożyć pozew o podwyższenie alimentów?


Pozew o podwyższenie alimentów na dziecko można złożyć wtedy, gdy zmieniły się okoliczności, na podstawie których wcześniej ustalono ich wysokość. W sprawach o alimenty sąd bierze pod uwagę dwa czynniki: uzasadnione potrzeby dziecka oraz możliwości zarobkowe i majątkowe rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów.


W praktyce o podwyższenie alimentów najczęściej wnioskuje się, gdy pojawiają się nowe wydatki związane z m.in.:


● rozpoczęciem nauki w szkole lub zmianą szkoły,
● uczęszczaniem przez dziecko na zajęcia dodatkowe, np. z j. angielskiego, na zajęcia muzyczne, plastyczne, sportowe itd.,
● zwiększonymi potrzebami dziecka wynikającymi z wieku,Reklama
● nowymi kosztami związanymi z leczeniem, zakupem leków, rehabilitacją itd.
O podwyższenie alimentów można także wnioskować, gdy sytuacja finansowa rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów uległa znaczącej poprawie. zwykle ma to miejsce w momencie, kiedy rodzic zmienił pracę na lepiej płatną, awansował lub otrzymał wysoki spadek.
Wyższe alimenty można również dostać z powodu ogólnego wzrostu kosztów życia spowodowanego inflacją. o ile ceny podstawowych produktów i usług (ubrania, jedzenie, leki, środki higieny) wzrosły na tyle, iż dotychczasowe alimenty nie wystarczają na ich pokrycie, to taka zmiana okoliczności może uzasadniać otrzymanie wyższych alimentów na dziecko.


Co powinien zawierać pozew o podwyższenie alimentów?


Pozew o podwyższenie alimentów musi być dobrze przygotowany, nie wystarczy bowiem zawrzeć tam jedynie informacji, iż koszty życia dziecka wzrosły. Przede wszystkim pozew musi spełniać wszystkie wymogi formalne wymagane przez Kodeks postępowania cywilnego.
Pozew powinien więc zawierać:
● miejscowość i datę sporządzenia dokumentu,
● oznaczenie sądu i rodzaju pisma,
● dane stron - małoletnie dziecko będzie powodem reprezentowanym przez rodzica,
● wartość przedmiotu sporu - wyliczona jako kwota, o którą chcemy podwyższyć alimenty pomnożona przez 12 miesięcy,
● konkretne żądania - do jakiej kwoty mają zostać podwyższone alimenty i od kiedy,
● uzasadnienie pozwu wraz z załącznikami potwierdzającymi uzasadnienie,
● podpis wnoszącego pozew.
Bardzo istotną częścią pozwu o podwyższenie alimentów jest oczywiście uzasadnienie, od którego tak naprawdę zależy, czy sąd zasądzi wyższe alimenty na dziecko. To właśnie w uzasadnieniu należy dokładnie opisać, co się zmieniło, np. doszło do wzrostu wydatków na edukację, zajęcia dodatkowe, na leczenie, na zainteresowania dziecka, ubrania czy koszty wyżywienia.


W uzasadnieniu warto też zaznaczyć, iż potrzeby dziecka naturalnie rosną wraz z wiekiem. Starsze dziecko inaczej się odżywia, potrzebuje nowych ubrań, ma inne zainteresowania, większe potrzeby edukacyjne i społeczne. Może chcieć uczestniczyć w półkoloniach, może chcieć rozwijać nowe pasje. Wszystko to jednak generuje dodatkowe koszty, które mogą znacząco przewyższać obecną wysokość alimentów.
Warto pamiętać, iż im bardziej szczegółowo i konkretnie zostanie przedstawiona zmiana sytuacji dziecka, tym większe szanse na to, iż sąd uwzględni wniosek i podwyższy alimenty.


Jakie dokumenty są potrzebne do pozwu o podwyższenie alimentów?


Do pozwu o zwiększenie wysokości alimentów na dziecko trzeba również dołączyć wszystkie dokumenty, które potwierdzą przedstawione w pozwie okoliczności. W zależności od powodu złożenia pozwu, konieczne może być dołączenie:
● rachunków i faktur potwierdzających nowe lub wyższe wydatki na dziecko,
● zaświadczenia ze szkoły lub uczelni potwierdzającego rozpoczęcie nauki,
● zaświadczeń potwierdzających uczestnictwo w zajęciach dodatkowych,
● zaświadczeń potwierdzających leczenie, rehabilitacje itd.,
● zestawienia miesięcznych wydatków na dziecko,
● zaświadczeń o wysokości czynszu, opłat za media,
● dokumentów dotyczących sytuacji finansowej drugiego rodzica.


O ile można podnieść alimenty na dziecko?


To, o ile można podnieść alimenty na dziecko, zależne jest od indywidualnej sytuacji: od aktualnych potrzeb dziecka oraz możliwości zarobkowych i majątkowych rodzica zobowiązanego do ich płacenia. Prawo nie określa minimalnej ani maksymalnej kwoty alimentów, wobec czego każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie.
Co więcej, nie ma też przepisów mówiących o tym, jak często można wnioskować o podwyższenie alimentów. Pozew o wyższe alimenty można złożyć zawsze wtedy, gdy sytuacja dziecka uległa zmianie, np. pojawiły się nowe wydatki, znacząco wzrosły ceny życia lub poprawiła się sytuacja finansowa rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów.
WB
Idź do oryginalnego materiału