Polski astronauta ponownie łączy się z Ziemią. Z tego badania jest najbardziej dumny

3 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Sławosz Uznański-Wiśniewski wraz z innymi członkami misji Ignis po raz kolejny na żywo połączył się z Ziemią, by przekazać najnowszy raport z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach AX-4. Polski astronauta jest w tej chwili w połowie zadań, jakie ma do wykonania na ISS. Wskazał także, iż misja przebiega zgodnie z planem.


Członkowie misji AX-4 na żywo opowiadali o najciekawszych badaniach, jakie prowadzą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Sławosz Uznański-Wiśniewski podkreślił, iż "niesamowicie podoba mu się czas na orbicie".



To badanie jest dumą polskiego astronauty


Polak w ramach misji AX-4 wykonuje na ISS szereg badań na rzecz innych naukowców, z czego, jak podkreśla, jest niezmiernie dumny. Sławosz Uznański-Wiśniewski prowadzi badania z zakresu inżynierii, fizyki, nauk o człowieku, ale najbardziej dumny jest z jednego typu badań:





- To, co dla mnie jest bardzo ciekawe, to możliwość zademonstrowania po raz pierwszy interfejsu między mózgiem a maszyną w kosmosie, czyli bezpośrednie polecenia przekazywane przez mózg do działań komputera - mówił Uznański-Wiśniewski.
Polski astronauta podkreślił, iż po raz pierwszy wydarzyło się to w przestrzeni kosmicznej. Reklama

Sławosz Uznański-Wiśniewski jest w połowie badań


Naukowiec dodał, iż pracuje także nad nanotechnologią, która w przyszłości może przysłużyć się do tworzenia nowych sensorów do noszenia na ciele, ale zajmuje się także radiometrią, promieniowaniem w kosmosie. Sławosz Uznański-Wiśniewski prowadzi także osiem różnych eksperymentów o człowieku. To badania z dziedziny psychologii, fizjologii.
- Do tej pory wszystko idzie fantastycznie. Jesteśmy w tej chwili mniej więcej w połowie misji, a wiele jeszcze przed nami - dodał polski astronauta.
Misja Ax-4, której uczestnikiem jest Polak, rozpoczęła się 25 czerwca. Jak podała we wtorek Polska Agencja Kosmiczna powitanie w Europie polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego po powrocie z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odbędzie się nie wcześniej niż 14 lipca.
Idź do oryginalnego materiału