Nasze rozmowy nie są jeszcze w zbyt dojrzałej fazie i wciąż potrzeba wiele pracy, by dojść do porozumienia z USA i uniknąć wzajemnych ceł - powiedział komisarz UE ds. gospodarki Valdis Dombrovskis po spotkaniu z amerykańskim ministrem finansów Scottem Bessentem.
Amerykańskie cła zaowocowały większym zainteresowaniem handlem i inwestycjami w UE
Dombrovskis zapewniał jednocześnie, iż w wyniku nałożonych przez USA ceł, wzrosło zainteresowanie innych państw handlem i inwestycjami w UE.
Unijny komisarz podsumował w ten sposób swoją wizytę w Waszyngtonie z okazji spotkań wiosennych Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, podczas której w piątek spotkał się również z szefem resortu finansów USA Scottem Bessentem. Dombrovskis przyznał, iż rozmowy nad porozumieniem handlowym z USA w celu zniesienia nałożonych przez Donalda Trumpa ceł "nie są jeszcze w dojrzałej fazie" i wymagają "wiele pracy". Sugerował przy tym, iż oczekuje od USA większej jasności co do tego, czego chce Ameryka. Wyraził jednak nadzieję, iż uda się zawrzeć układ przed wygaśnięciem zawieszenia ceł w lipcu.Reklama
Komisarz przekonywał jednak, iż jeżeli strony nie dojdą do porozumienia, UE jest gotowa na nie odpowiedzieć i zaznaczył, iż Bruksela chce doprowadzić do zniesienia nie tylko ceł wprowadzonych 2 kwietnia w wysokości 20 proc., ale także 25-proc. ceł na stal, aluminium i auta. Zaznaczył też, iż negatywne efekty taryf będą dotkliwsze dla USA, niż dla UE, szacując ich koszt na 0,8 proc. PKB USA w 2025 i 1,3 porc. w 2026 r. i tylko 0,2 proc. PKB Unii.
Państwa UE chcą zwiększyć import LNG z USA
Łotysz zaznaczył, iż państwa UE są gotowe zwiększyć import amerykańskiego gazu LNG i zaoferowały obniżenie do zera ceł na produkty przemysłowe. Stwierdził jednak, iż chociaż Amerykanie wykazali tym "pewne zainteresowanie", to chcą też rozmawiać o innych obszarach, których nie ujawnił. Zaznaczył jednak, iż nie do negocjacji jest podnoszona przez Amerykanów kwestia podatku VAT, który według Trumpa miałby stanowić barierę handlową.
Pytany o to, czy decyzje amerykańskich władz przyczyniły się do zwiększenia zainteresowania handlem z Unią Europejską, urzędnik potwierdził, iż cła Trumpa dały "dodatkowy impet" pogłębieniem relacji handlowych, a także inwestycji w UE ze strony innych państw. Zaznaczył, iż UE uzgodniła już warunki umowy handlowej z Mercosurem, Meksykiem, a negocjacje realizowane są w tej chwili m.in. z Indiami, Indonezją, Tajlandią czy Filipinami, a pogłębienia obecnych umów chcą też Kanada i Wielka Brytania.
"My ze strony UE jesteśmy zainteresowani też dywersyfikacją handlu, również jako sposobem na wzmocnienie odporności naszej gospodarki, a także jako sposobem na zachowanie opartego na zasadach międzynarodowego systemu handlowego" - powiedział komisarz.
Dombrovskis ostrzega Chiny: Nie zalewajcie innych rynków towarami
Dombrovskis ostrzegł jednocześnie Chiny, by - odcięte cłami od amerykańskiego rynku - nie zaczynały "zalewać innych rynków tymi towarami, co może doprowadzić do zakłóceń i odpowiednich kroków odwetowych".
Łotewski komisarz mówił, iż podczas rozmów w Waszyngtonie poruszył też kwestię wojny w Ukrainie, naciskając na to, iż wynegocjowane porozumienie pokojowe musi zapewnić pokój, który będzie :sprawiedliwy i trwały, a nie tylko taki, który pozwoliłby Rosji na przegrupowanie się i kontynuowanie agresji po przerwie". Powiedział też, iż podczas rozmów z ukraińskim ministrem finansów Serhijem Marczenką rozmawiał o dalszym wsparciu finansowym Ukrainy i scenariuszach na 2026 r. Zadeklarował przy tym, iż UE jest gotowa dalej wspierać Ukrainę "politycznie, finansowo i wojskowo".
***