W centrum dyskusji znalazła się rola nowoczesnych technologii – w szczególności sztucznej inteligencji oraz usług chmurowych – w budowaniu przewagi konkurencyjnej Unii Europejskiej. Debata była okazją do omówienia priorytetów unijnej strategii cyfrowej, inicjatyw inwestycyjnych takich jak investAI, a także krajowych instrumentów wspierających rozwój DeepTech i AI w Polsce.
Jednym z kluczowych wątków była potrzeba dostosowania europejskich regulacji do tempa rozwoju technologii.
Więcej regulacji, takich jak Digital Services Act czy Digital Markets Act, które mają wyrównywać warunki konkurencji na jednolitym rynku, to za mało, by zapewnić innowacje, których Europa potrzebuje – podkreślił Michał Kobosko, poseł do Parlamentu Europejskiego.
W jego ocenie Europa potrzebuje ambitniejszego podejścia, opartego na wspólnych inwestycjach publiczno-prywatnych i interoperacyjnych rozwiązaniach.
Musimy zbudować europejski stos technologiczny (Eurostack) poprzez wspieranie publiczno-prywatnych partnerstw opartych na przejrzystości i interoperacyjności, mobilizowanie prywatnych inwestycji oraz przyjmowanie większej liczby rozporządzeń niż dyrektyw, by przezwyciężyć technologiczne zależności Europy – dodał Kobosko.
Minister Dariusz Standerski zwrócił uwagę na znaczenie reformy procesu legislacyjnego w kontekście nadchodzącej prezydencji Polski w Radzie UE.
Nowe podejście do procesu stanowienia prawa to jeden z filarów agendy polskiej prezydencji w Radzie UE – zaznaczył Standerski. Drugim filarem ma być intensyfikacja inwestycji w innowacje, czego wyrazem jest plan budowy 13 fabryk sztucznej inteligencji w Unii Europejskiej.
Uczestnicy debaty podkreślali, iż aby sprostać wyzwaniom związanym z cyfrową suwerennością i wspierać rozwój firm technologicznych w Europie, niezbędne jest połączenie skutecznych regulacji, odważnych inwestycji oraz deregulacji tam, gdzie nadmiar przepisów hamuje innowacje.
Podczas debaty Konfederację Lewiatan reprezentowały: Kinga Grafa, zastępczyni dyrektor generalnej ds. europejskich, Aleksandra Musielak, dyrektorka Departamentu Rynku Cyfrowego, Luana Żak, zastępczyni dyrektorki przedstawicielstwa Lewiatana w Brukseli oraz Jolanta Jaworska, prezes Związku Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan.