Przyglądając się zawiązkom gruszy przez lupę dostrzeżemy dużą populację larw miodówki gruszowej. Są to początkowe stadia w kolorze żółto-pomarańczowym, kilka większe od jaj. Dopiero stadia IV i V są dobrze widoczne gołym okiem. Aktualnie larwy żerują wysysając soki z komórek i jak widać na zdjęciu, wydzielają już rosę miodową.
Niżej załączamy efekt wyliczeń testowego modelu dla rozwoju szkodnika. Widzimy dużą liczbę początkowych stadiów larwalnych i prognozę szybkiego wzrostu liczebności późniejszych stadiów rozwojowych miodówki gruszowej.
Jesteśmy w jednym z kluczowych momentów, jeżeli chodzi o ochronę przed miodówką. Im większy odsetek młodych larw unicestwimy, tym późniejsza ochrona będzie łatwiejsza. W związku z powyższym jesteśmy teraz w dobrym momencie do wykonania zabiegu produktem Sivanto Prime z dodatkiem 0,5% produktu silikonowego (K-PAK / Siltac EC). Warto jednak pamiętać i warunkach do stosowania preparatów silikonowych (patrz: etykiety).
Po upływie 10 – 14 dni przyjdzie czas na zabieg produktem Delegate 250WG w dawce 0,3 kg/ha również z takim samym dodatkiem produktu silikonowego. W obu przypadkach pamiętajmy, żeby zabiegi wykonywać na suchy liść.
Za kolejne 10 – 14 dni będziemy mówili o zabiegu produktami zawierającymi spirotetramat. Będą to ostatnie zabiegi produktami zawierającymi tę substancję, ponieważ KE nie odnowiła zatwierdzenia dla jej stosowania po 31 października 2025 roku.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.