Sejmowe komisje klimatu, energii i aktywów oraz deregulacyjna przyjęły we wtorek z poprawkami rządowy projekt ustawy o deregulacji w obszarze energetyki, przewidujący m.in. uproszczenie rachunków za prąd.
Wprowadzone poprawki mają charakter legislacyjny i redakcyjny, nie zmieniają merytorycznej treści projektu. Komisja odrzuciły wniosek posłów PiS o odrzucenie projektu w całości.
Projekt zakłada uproszczenie rachunków za energię elektryczną i zwiększenie ich przejrzystości poprzez wprowadzenie podsumowania rachunku. Widoczne na nim mają być tylko najważniejsze składniki kosztowe, dzięki którym odbiorca w gospodarstwie domowym będzie wiedział, ile wynosi koszt samej energii, jej obrotu, koszt dystrybucji oraz łączna kwota do zapłaty. Wprowadza się możliwość elektronicznej korespondencji między sprzedawcą a odbiorcą z docelowym przejściem całkowicie na drogę elektroniczną.Reklama
W projekcie zmienia się zasady tzw. cable poolingu, czyli połączenia różnych instalacji na jednym przyłączu do sieci. Zgodnie z projektem z tego rozwiązania będą mogły skorzystać wszystkie, a nie tylko wskazane rodzaje OZE oraz dodatkowo magazyny energii.
Zmiany w przepisach dot. OZE
Proponuje się także podniesienie progu mocy zainstalowanej instalacji OZE, od którego niezbędne jest uzyskanie odpowiedniej koncesji. Próg ma zostać podniesiony z 1 do 5 MW.
Kolejny przepis zakłada podniesienie progu mocy instalacji fotowoltaicznej, od którego niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Próg ma wzrosnąć ze 150 do 500 kW, pod warunkiem, iż instalacja będzie służyć wyłącznie do zaspokojenia własnego zapotrzebowania. Dodatkowym warunkiem jest to, żeby nie znajdowała się na obszarach ochrony przyrody, takich jak: park narodowy, rezerwat, park krajobrazowy, Natura 2000, obszar chronionego krajobrazu, użytek ekologiczny, zespół przyrodniczo-krajobrazowy, oraz w ich otulinach, o ile zostały wyznaczone.
***