Rekordowe podwyżki cen papierosów. Zaraz palenie będzie tylko dla bogatych

6 dni temu
Zdjęcie: Ministerstwo Finansów wprowadza wyższą akcyzę na papierosy ISOPIX/EAST NEWS


Resort finansów wraz z Ministerstwem Zdrowia pracują, żeby ograniczyć konsumpcję papierosów i wyrobów tytoniowych. Jednym ze stosowanych rozwiązań, które ma również wesprzeć budżet państwa, jest podwyższenie akcyzy. O szczegółach zmian dowiedzieli się już przedsiębiorcy.


We wtorek 9 lipca odbyło się spotkanie w Ministerstwie Finansów, na które zaproszono polskich przedsiębiorców. W trakcie omówiono zmiany, które będzie wdrażał resort. Dotyczą one podniesienia akcyzy na papierosy. niedługo mogą także zostać ogłoszone nowelizacje związane z wysokością akcyzy na alkohol – spotkanie na ten temat planowane jest na przyszły tydzień.

O podwyżkach cen papierosów wiadomo już było pod koniec 2023 roku. Od 1 stycznia 2024 roku wzrosły stawki akcyzy w ramach planu, który kończył się w 2027 roku. Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym z 29 października 2021 roku (Dz.U. poz. 2313) cena papierosów miała wzrosnąć kolejno w 2025, 2026 i 2027 roku. Teraz zmieniono wymiar tych podwyżek, a konkretnie – podniesiono.

Ministerstwo Finansów zmieniło dotychczasowy plan podwyżek


Definicją formalnoprawną akcyzy jest to, iż to rodzaj selektywnego podatku pośredniego, który nakłada się na niektóre, ściśle określone ustawowo artykuły konsumpcyjne. Ma wpływ na cenę wyrobu i podatnikiem, który odprowadza pieniądze do skarbu państwa, jest osoba decydująca się na zakup danego artykułu. Celem akcyzy jest powiększenie dochodów budżetowych. Jest również sposobem na ograniczenie spożycia danej kategorii artykułów.


Sygnały o znaczących podwyżkach akcyzy były wydawane od dłuższego czasu. Jednym z nich była wypowiedź Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny z początku lipca 2024 roku:

Minister Zdrowia Izabela Leszczyna relacjonowała również, iż pracuje w kontekście zmian dotyczących akcyzy. W zeszłym tygodniu miała rozmawiać na ten temat z resortem finansów.

Ministerstwo Finansów zaktualizowało plan podwyżek zaplanowany przez rząd Mateusza Morawieckiego. Zgodnie z poprzednimi założeniami stawka podatku miała rosnąć co roku o około 5-10 proc. Teraz te zmiany będą drastyczne.

Jak będzie rosnąć akcyza na papierosy i wyroby tytoniowe w kolejnych latach?


Zapowiedzi Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny dotyczące chęci podwyższenia stawki akcyzy okazały się prawdziwe. Mogli przekonać się o tym przedsiębiorcy, których zaproszono do resortu finansów. Ta grupa jako pierwsza mogła zapoznać się z nowymi planami. Zgodnie z ich relacją, akcyza będzie rosnąć nie stopniowo, a lawinowo.

W nadchodzących trzech latach papierosy zdrożeją o:


w 2025 r. o 25 proc.,

w 2026 r. o 20 proc.,

w 2027 r. o 15 proc.


Warto podkreślić, iż podwyżki cen będą dotyczyć także pozostałych wyrobów tytoniowych i kwalifikujących się do tej grupy produktów. Akcyza wzrośnie:

tytoń do palenia: 38 proc. w 2025 r./ 30 proc. w 2026 r./ 22 proc. w 2027 r.,

wyroby nowatorskie: 50 proc. w 2025 r./ 20 proc. w 2026 r./ 15 proc. w 2027 r.,

e-papierosy: 75 proc. w 2025 r./ 50 proc. w 2026 r./ 25 proc. w 2027 r.


Przedsiębiorcy komentują zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Finansów


Na temat zmian wysokości akcyzy na papierosy i wyroby tytoniowe wypowiedział się Łukasz Kozłowski – Główny Ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.Główny Ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich rozpoczął od komentarza dotyczącego złamania zapowiedzi wyborczych:

W dalszej części wypowiedzi w serwisie x.com Łukasz Kozłowski zauważył, iż na podstawie wcześniejszych ustaleń, czyli tzw. mapy drogowej ustalonej w ustawie, podwyżki były już ustalone do 2027 roku. Dotyczyły wzrostu o 10 proc. w przypadku tytoniu, a także 5 proc. skoku w kontekście alkoholu.Wspomniane zmiany motywowano większą przewidywalnością i stabilnością warunków prowadzenia biznesu. Łukasz Kozłowski stwierdził, iż o zmianach musiały przeważyć potrzeby budżetowe. Członek Rady Nadzorczej ZUS zauważył jednak pewien pozytywny aspekt podwyżek.

Ministerstwo Finansów zaprosiło przedsiębiorców, aby ich poinformować o zmianach. Nie doszło do sytuacji, w której są one po prostu ogłaszane poprzez opublikowanie ustawy na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Jednak efektem wprowadzonych nowelizacji może być to, iż najtańsza paczka papierosów będzie kosztować około 20 zł.

Czy wzrost akcyzy obejmie również wyroby alkoholowe?


Jak to określił Łukasz Kozłowski, fragment dotyczący bazowych ustaleń względem podwyżek akcyzy "wylądował w śmietniku". Były tam zapisy dotyczące nie tylko tytoniu i wyrobów tytoniowych, ale także i alkoholu. Wcześniej planowano podwyżkę podatku o 5 proc. Niedługo może się to zmienić.

Wraz z zapowiedziami kolejnego spotkania z przedsiębiorcami, tym razem dotyczącymi alkoholu, można spodziewać się, iż w następnym tygodniu dowiemy się o następnych podwyżkach.

Idź do oryginalnego materiału