Rosja bije światowy rekord blokad internetu. Liczby sięgają ponad 650 wyłączeń w miesiąc

7 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Rosja stała się światowym "rekordzistą" w zakresie blokowania dostępu do internetu. Jak poinformował we wtorek niezależny rosyjski portal Moscow Times, powołując się na analizy projektu Na Swiazi, tylko w czerwcu odnotowano tam aż 655 przypadków ograniczeń w dostępie do sieci.


To więcej niż dwukrotność wszystkich wyłączeń internetu, jakie miały miejsce w pozostałych krajach świata w całym 2024 roku - tam takich przypadków zarejestrowano łącznie 296 - zaznaczył portal.
Dla porównania, w maju 2025 roku w Rosji internet wyłączano 69 razy.


Miliardowe straty. Jak brak internetu wpływa na gospodarkę?


Ograniczenia w dostępie do sieci nie dotyczą jedynie treści rozrywkowych - mają także poważny wpływ na inne obszary życia codziennego. Problemy pojawiają się m.in. przy zamawianiu taksówek, dokonywaniu płatności w sklepach czy przesyłaniu dokumentów.Reklama
Utrudniona zostaje również działalność logistyczna firm. Jak zauważa portal, powołując się na szacunki Towarzystwa Ochrony Internetu, każdy dzień z zablokowanym internetem przynosi gospodarce Rosji straty sięgające dziesiątek miliardów rubli.


Rosja odcina internet. Powodem ukraińskie ataki


Znaczne nasilenie blokad nastąpiło wiosną 2025 roku, w odpowiedzi na ukraińskie ataki z użyciem dronów. Zakłócanie internetu ma na celu uniemożliwienie operatorom dronów korzystania z systemów nawigacyjnych oraz przesyłania danych wywiadowczych.


Jednocześnie władze niektórych regionów przyznają, iż nie wszystkie blokady wynikają bezpośrednio z ataków dronów. Jak informuje Moscow Times, decyzje o wprowadzeniu ograniczeń podejmowane są na podstawie oceny tzw. "sytuacji operacyjnej" przez służby porządkowe oraz dostawców internetu.
W czerwcu mobilne połączenia były zakłócane codziennie w wielu regionach Rosji. W niektórych miejscach dostęp do sieci był całkowicie odcięty choćby przez tydzień lub dłużej - podkreślono w materiale.
Idź do oryginalnego materiału