Siły Zbrojne otrzymają rozpoznanie satelitarne

5 godzin temu

Siły Zbrojne RP otrzymają Satelitarny System Obserwacji Ziemi. Umowę na opracowanie i wdrożenie takiego systemu podpisało z Ministerstwem Obrony Narodowej konsorcjum składające się z fińsko-polskiej firmy ICEYE i Wojskowych Zakładów Łączności Nr 1.

W Satelitarnym Systemie Obserwacji opatrzonym kryptonimem MikroSAR, ICEYE jest dostawcą komponentu kosmicznego, czyli 3 satelitów. Część naziemną, czyli mobilny punkt obserwacyjny wraz z anteną satelitarną dostarczą WZŁ-1. W kontrakcie znajduje się też opcja zakupu kolejnych trzech satelitów oraz kierującego całością roju satelitów Mobilnego Segmentu Naziemnego. Wartość umowy wynosi 227 mln dolarów.

Spółka ICEYE działająca w Finlandii jest w tej chwili właścicielem i operatorem największej na świecie konstelacji satelitów SAR, co zapewnia stały dostęp praktycznie na obszarze całego globu. Do tej pory wyniesiono dla ICEYE 48 satelitów zarówno dla klientów, jak i samej spółki. Zapewniają one rozdzielczość 25 cm, co umożliwia dokładność w wykrywaniu i uzyskanie świadomości sytuacyjnej niezależnie od pory dnia czy nocy oraz warunków pogodowych.

MikroSAR zbudowany z wykorzystaniem satelitów ICEYE ułatwi, poprzez zastosowanie systemu SAR, ciągłe rozpoznanie i monitorowanie powierzchni Ziemi niezależnie od pory dnia czy nocy oraz panujących warunków atmosferycznych. Jest to znaczny postęp w stosunku do systemów optoelektronicznych wykorzystywanych obecnie. To znacząco zwiększy własne możliwości obserwacyjne i efektywność systemu rozpoznania Sił Zbrojnych tu już niezależnie i komplementarnie w stosunku do danych oferowanych przez sojuszników w ramach NATO.

Jak stwierdził w trakcie uroczystości podpisania umowy wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, dzięki niej Siły Zbrojne RP zyskują „pełną niezależność w rozpoznaniu i obrazowaniu radarowym”.

„Jesteśmy również pewni, iż pozyskujemy zdolności absolutnie najlepsze na świecie. Wolność i niepodległość obroni tylko niezależność i innowacyjność, a zastosowania pozyskiwanej dziś technologii mają znaczenie nie tylko wojskowe, ale również gospodarcze” – dodał.

„Cieszę się, iż ICEYE wzmocni polskie zdolności obronne dostarczając Siłom Zbrojnym RP najnowocześniejsze satelity SAR. Nasz zaawansowany, sprawdzony operacyjnie system satelitarny, zapewnia decydentom praktyczne informacje wywiadowcze dając im możliwości przygotowania oraz skutecznego reagowania w środowisku pełnym wyzwań i niepewności. ICEYE jest europejskim dostawcą systemów rozpoznania, co czyni nas idealnym dostawcą suwerennych systemów ISR, choć architektura naszego systemu została zaprojektowana również z myślą o dzieleniu się zasobami i kolektywnym wykonywaniu zadań. Umożliwia to, w razie potrzeby, optymalne wykorzystanie potencjału połączonych konstelacji oraz szybsze wzmocnienie zbiorowych zdolności obronnych w domenie kosmicznej państw europejskich i ich sojuszników” – powiedział podsumowując umowę prezes i współzałożyciel ICEYE Rafał Modrzewski.

Ciekawą częścią kontraktu jest Mobilna Platforma Rozpoznania Satelitarnego ISR, opracowana przez Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1, prezentowana w czasie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO Kielce 2024. Jest to mobilny system, który umożliwia integrację systemów komunikacji i przesyłu danych, posiadający własny system antenowy i zasilania. Służy on do zbierania danych z satelitów, przetwarzania ich i przesyłania odbiorcom na każdym szczeblu dowodzenia. Całość mieści się w standardowym kontenerze wojskowym. Jak stwierdził Sławomir Obszyński, prezes WZŁ-1, „opracowane rozwiązanie spowodowało, iż platforma jest w pełni kompatybilna z w tej chwili użytkowanymi w polskiej armii systemami łączności”.

„Koncepcja Mobilnej Platformy obejmuje rozwiązania, które spełniają wymagania współczesnego pola walki” – dodał.

Obecnie w Warszawie działa laboratorium badawczo-rozwojowe oraz Centrum Operacji Satelitarnych obsługujące całą konstelację satelitów ICEYE. Część systemów satelitarnych także produkowana jest w naszym kraju.

Idź do oryginalnego materiału